Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSW uruchomiło portal dotyczący handlu ludźmi

0
Podziel się:

Tylko w zeszłym roku wszczęto prawie 150 spraw związanych z handlem ludźmi, zmuszaniem do prostytucji lub stręczycielstwem.

MSW uruchomiło portal dotyczący handlu ludźmi
(DrabikPany/CC BY 2.0./flickr)

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uruchomiło portal dotyczący handlu ludźmi www.handelludzmi.eu. Za jego pośrednictwem ofiary lub świadkowie tego rodzaju przestępstw będą mogli anonimowo przekazać informacje odpowiednim organom.

Jak informuje MSW, tylko w zeszłym roku wszczęto prawie 150 spraw związanych z handlem ludźmi, zmuszaniem do prostytucji lub stręczycielstwem. Jednak organizacje pozarządowe zajmujące się tym problemem podkreślają, że policyjne statystyki pokazują zaledwie czubek góry lodowej - wiele tego typu przestępstw nie jest zgłaszanych organom ścigania, bo np. ich ofiarami są nielegalni imigranci.

Głównym celem portalu www.handelludzmi.eu jest upowszechnienie wiedzy na temat handlu ludźmi. Portal zawiera m.in. praktyczne informacje na temat pomocy dla osób pokrzywdzonych. Najważniejsze informacje zamieszczone są też w językach: angielskim, rosyjskim, wietnamskim, bułgarskim i rumuńskim.

Na stronie są bezpośrednie linki umożliwiające kontakt z policją oraz numer infolinii dla ofiar, a także informacje na temat Krajowego Centrum Interwencyjno-Konsultacyjnego dla polskich i cudzoziemskich Ofiar Handlu Ludźmi, prowadzonego na zlecenie MSW m.in. przez Fundację _ La Strada _. Jego pracownicy udzielają porad i prowadzą konsultacje, a także organizują pomoc dla pokrzywdzonych.

Na portalu będą także publikowane aktualności dotyczące programów i projektów prowadzonych przez instytucje państwowe oraz analizy danych statystycznych dotyczących handlu ludźmi.

Jak wynika z raportu MSW, wciąż dominującą formą handlu ludźmi jest zmuszanie kobiet do prostytucji. Polskie grupy przestępcze zajmujące się tym procederem najczęściej zmuszają do prostytucji cudzoziemki z Ukrainy i Białorusi; działania tych grup koncentrują się w województwach położonych wzdłuż zachodniej granicy kraju.

Drugą najczęściej pojawiającą się formą wykorzystania w ramach przestępstwa handlu ludźmi jest zmuszanie do pracy oraz do drobnych przestępstw, takich jak kradzieże kieszonkowe oraz sklepowe, a także zmuszanie cudzoziemców do żebrania. Wciąż dotyczy to w przeważającej mierze obywateli Rumunii, Mołdawii, rzadziej Ukrainy.

Do żebractwa zmuszane są przede wszystkim osoby z widocznym kalectwem fizycznym oraz słabo wykształcone; werbowane są także kobiety z dziećmi. Pokrzywdzeni są niekiedy okaleczani przez sprawców, którzy w ten sposób chcą powiększyć zyski z wykorzystania ofiar.

Zjawisko handlu ludźmi odnosi się także do handlu narządami ludzkimi. Choć według MSW obecnie w Polsce nie występuje tego typu proceder, a pojawienie się zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się handlem organami ludzkimi jest mało prawdopodobne, jednak problemem jest rosnąca liczba ogłoszeń w internecie, w których pojawiają się oferty sprzedaży własnych narządów, najczęściej nerki. W ten sposób chcą zarobić osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej.

Jak podkreśla MSW, ofiary handlu ludźmi to zwykle osoby bezrobotne lub uczące się, powodem ich migracji jest poszukiwanie pracy, czasem konflikty rodzinne. Zdecydowana większość ofiar jest rekrutowana bezpośrednio przez sprawców.

W przypadku cudzoziemców przyjeżdżających do Polski werbunek odbywa się przez nieuczciwe agencje pośrednictwa pracy. Z kolei w przypadku Polaków nieznacznie częściej pokrzywdzeni rekrutowani są przez osoby sobie znane niż zupełnie obce.

Czytaj więcej w Money.pl
Skandal w policji. Molestował nastolatka? Funkcjonariusz miał opiekować się chłopcem jako kurator sądowy.
Napad na jubilera, jak z filmu. Szukają sprawcy Niemiecka policja szuka przestępcy, który wieczorem poprzedniego dnia w ukradł warte 2,2 miliona euro kamienie szlachetne.
ABW zatrzymała oszustów. Banki straciły... Ofiarą działań padło 12 największych banków.
ludzie
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)