Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Moskwa popiera niepodległość Palestyny

0
Podziel się:

Rosja będzie głosować w ONZ za uznaniem niepodległości Palestyny.

Moskwa popiera niepodległość Palestyny
(gudmd.haralds/CC/Flickr)

Rosja będzie głosować w ONZ za uznaniem niepodległości Palestyny bez względu na to, jaką drogę dochodzenia do tego statusu wybierze strona palestyńska - poinformował ambasador Federacji Rosyjskiej przy ONZ Witalij Czurkin.

Według Czurkina, którego wypowiedź przekazała państwowa telewizja Rossija 24, uzyskać międzynarodowe uznanie swojej niepodległości Palestyna może na dwa sposoby: przez złożenie wniosku o członkostwo w ONZ lub wystąpienie o podniesienie jej statusu z obserwatora, jaki ma obecnie, do rangi państwa nieczłonkowskiego.

Rosyjski ambasador zauważył, że w tym pierwszym przypadku niezbędne są rekomendacje Rady Bezpieczeństwa ONZ. - _ Główna trudność polega tutaj na tym, że USA nie ukrywają, iż skorzystają z prawa weta przy głosowaniu nad stosowną rezolucją _ - powiedział.

Czurkin zaznaczył, że w drugim przypadku decyzja należeć będzie do Zgromadzenia Ogólnego ONZ. - _ Aby pomyślnie pokonać tę drogę, Palestyna musi zapewnić sobie poparcie 2/3 członków Zgromadzenia Ogólnego, to jest zdobyć 129 głosów _ - wyjaśnił.

Dyplomata podkreślił, że Palestynę uznało już 125 państw, a są jeszcze takie kraje, które sympatyzują z Palestyną. - _ Jeśli chodzi o Rosję, to nie mamy z tym żadnych problemów. Palestynę uznaliśmy w 1988 roku. I będziemy głosować za każdą propozycją Palestyny. Jednak nie popychamy jej do tego _ - oświadczył.

dziś rozpoczyna się doroczna sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Autonomia Palestyńska wielokrotnie zapowiadała, że wystąpi podczas niej o członkostwo w ONZ lub o podniesienie swojego statusu w tej organizacji do rangi państwa nieczłonkowskiego.

Strona palestyńska argumentuje, że członkostwo w ONZ jest jej niezbędne do zapewnienia równych szans w negocjacjach z Izraelem. Ten potępia palestyńską inicjatywę, uważając ją za próbę podważenia legalności jego własnej państwowości.

Również Stany Zjednoczone, będące głównym sojusznikiem Izraela, wyrażają sprzeciw wobec pomysłu Palestyny, argumentując, że przeszkodzi on w pomyślnym zakończeniu palestyńsko-izraelskich rozmów pokojowych.

Czytaj o staraniach Palestyny o niepodległość
[ ( http://static1.money.pl/i/h/179/t154547.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/palestynczycy;zloza;wniosek;o;przyjecie;do;onz,193,0,891073.html) Nowe państwo w ONZ? USA zapowiada weto Palestyński prezydent Mahmud Abbas wyklucza jednocześnie dalsze negocjacje z Izraelem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/65/t77889.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/netanjahu;chce;sprzeciwu;polski;wobec;prob;uznania;palestyny,24,0,878616.html) Premier Izraela chce polskiego sprzeciwu Premier Izraela Benjamin Netanjahu przyjedzie 27 lipca na kilka godzin do Polski, żeby - jak sugerują źródła izraelskie - zabiegać o poparcie dla swego sprzeciwu wobec prób uznania niepodległej Palestyny przez ONZ.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t149125.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/niepodlegla;palestyna;izrael;szantazuje,10,0,866826.html) Niepodległa Palestyna? Izrael szantażuje w razie ogłoszenia niepodległości przez Palestyńczyków, Izrael mógłby unieważnić dotychczasowe porozumienia pokojowe, pisze AP.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)