Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Moskwa oburzona dewastacją pomnika radzieckiego dowódcy

0
Podziel się:

Strona rosyjska oczekuje ukarania winnych.

Moskwa oburzona dewastacją pomnika radzieckiego dowódcy
(piniezno.um.pl)
bFfBDjkl

Moskwa wyraziła oburzenie zbezczeszczeniem pomnika dowódcy 3. Frontu Białoruskiego generała Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie. Oczekuje, że władze Polski podejmą wszelkie kroki w celu ukarania winnych i niedopuszczenia do takich incydentów w przyszłości.

W oświadczeniu w tej sprawie opublikowanym w poniedziałek rosyjskie MSZ pisze o _ głębokim oburzeniu z powodu tego aktu wandalizmu _ i wyraża nadzieję, że _ incydent zostanie zbadany _.

Minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz powiedział w niedzielę w Warszawie, że komendant główny policji poinformował go, iż szkody spowodowane przez nieznanych sprawców zostały już usunięte. _ Traktujemy to, jako jeden z wielu incydentów - przykry, bo przykry, ale incydent _ - dodał Sienkiewicz.

bFfBDjkn

Nieznani sprawcy w nocy z soboty na niedzielę zdewastowali w Pieniężnie (woj. warmińsko-mazurskie) pomnik gen. Czerniachowskiego odpowiedzialnego za likwidację AK na Wileńszczyźnie.

Na monumencie sowieckiego generała namalowano Znak Polski Walczącej i napis _ Precz z komuną _. Do incydentu doszło na kilkanaście godzin przed zapowiedzianą wizytą oficjalnej delegacji z przygranicznego miasta Mamonowa i grupy motocyklistów z obwodu kaliningradzkiego. Na wiadomość o dewastacji pomnika Rosjanie zrezygnowali z organizacji uroczystości w Pieniężnie. Upamiętnili natomiast 31 tys. czerwonoarmistów, poległych w 1945 roku i pochowanych na cmentarzu wojennym w Braniewie. Uroczystość była związana z Dniem Zwycięstwa, który obchodzony jest w Rosji 9 maja jako święto państwowe.

Pod koniec stycznia rada miejska w Pieniężnie podjęła uchwałę o rozebraniu pomnika gen. Czerniachowskiego. Inicjatywę lokalnego samorządu poparła Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która zaproponowała stronie rosyjskiej przeniesienie pomnika na teren obwodu kaliningradzkiego. Ambasada Federacji Rosyjskiej w Warszawie uznała tę propozycję za nieuzasadnioną.

Agencja ITAR-TASS przypomina, że wówczas rosyjskie MSZ również wyrażało oburzenie, a jego rzecznik Aleksandr Łukaszewicz przypominał, że pomnik jest objęty polsko-rosyjską międzyrządową umową o ochronie grobów i miejsc pamięci ofiar wojen i represji z 1994 roku.

bFfBDjkt
Czytaj więcej w Money.pl
Zamalowali pomnik sowieckiego generała Pomalowano pomnik gen. Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie, odpowiedzialnego za likwidację AK na Wileńszczyźnie. Do incydentu doszło przed wizytą rosyjskiej delegacji.
Kamień na pomnik w Smoleńsku już w Polsce Czekamy na decyzję Rosjan w sprawie przekazania terenu pod pomnik w Smoleńsku, ale nie czekamy biernie.
Zniszczył rzeźbę papieża. Odda 30 tysięcy W razie uszkodzenia dzieła sztuki to jego właściciel wskazuje, gdzie i w jaki sposób dzieło ma zostać naprawione.
bFfBDjkO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)