Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rosja
08.05.2013 14:10

Morderstwo dziennikarza w Rosji. Zlecił je biznesmen

Według redakcji biznesmen był jedynie pośrednikiem, a zabójstwo zlecił były wicegubernator tego regionu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Moskiewska policja kryminalna (MUR) zatrzymała człowieka podejrzanego o zlecenie zabójstwa dziennikarza opozycyjnej _ Nowej Gaziety _ Igora Domnikowa - poinformowała służba prasowa Głównego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Moskwie.

Nie podała ona nazwiska tej osoby. Jednak agencja Interfax, powołując się na anonimowe źródło w policji, przekazała, że chodzi o biznesmena Pawła Sopota.

_ Nowaja Gazieta _ wydała oświadczenie, w którym wyraziła wątpliwość, by Sopot, przedsiębiorca z obwodu lipieckiego, był rzeczywistym zleceniodawcą mordu. Według redakcji biznesmen był jedynie pośrednikiem, a zabójstwo zlecił były wicegubernator tego leżącego na południowy zachód od Moskwy regionu Siergiej Dorowski.

42-letni Domnikow został bestialsko pobity przed swoim domem w Moskwie 12 maja 2000 roku. Zmarł w szpitalu dwa miesiące później nie odzyskawszy przytomności.

Jego koledzy uznali atak za związany z jego działalnością zawodową. Dziennikarz zajmował się głównie problemami edukacji i kultury. Wszelako pisał też o korupcji.

Między majem 1999 roku i lutym 2000 roku opublikował on w _ Nowej Gaziecie _ pięć artykułów krytykujących politykę gospodarczą Dorowskiego. Były wicegubernator zaprzecza, by miał cokolwiek wspólnego ze śmiertelnym pobiciem dziennikarza.

Za bezpośrednich zabójców Domnikowa uznani zostali członkowie gangu niejakiego Eduarda Tagirianowa. W sierpniu 2007 roku sąd w Kazaniu, w Tatarstanie, skazał Tagirianowa i czterech jego _ żołnierzy _ na kary dożywotniego pozbawienia wolności. Dwunastu innym członkom bandy sąd wymierzył kary od 5 do 25 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

Tagirianow i jego bandyci odpowiadali wtedy nie tylko za zamordowanie dziennikarza - w jedno postępowanie połączono wówczas 35 spraw karnych, m.in. dotyczących innych zabójstw, a także porwań i pobić. Podczas zatrzymywania odebrano im cały arsenał broni palnej, w tym karabiny maszynowe, automaty i granatniki.

_ Mamy nadzieję, że z chwilą dokonanego dzisiaj aresztowania śledztwo w sprawie zabójstwa Igora Domnikowa nie zostanie zakończone i że do odpowiedzialności karnej zostaną pociągnięci wszyscy winni - bez względu na to, jakie zajmują stanowiska i kto ich osłania _ - oznajmiła _ Nowaja Gazieta _.

Czytaj więcej w Money.pl
Szaleniec z Biełgorodu zeznaje. Zabił 6 osób Jeszcze dziś zapadną decyzję co do dalszej procedury postawienia go przed sądem.
Zamach na Kaukazie. Zginął ważny duchowny Zastępca muftiego Osetii Północnej Ibrahim Dudarow został zamordowany we Władykaukazie, stolicy tej rosyjskiej republiki na Kaukazie Północnym
Policjanci zamordowali kolegę. 77 ciosów Funkcjonariusze ciało ukryli w lesie, a samochód BMW-530 przyprowadzili do Moskwy, żeby go sprzedać.
Tagi: rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz