Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Monarchia w Wielkiej Brytanii. Koniec z dożywociem!

0
Podziel się:

Z listy praw obowiązujących w Zjednoczonym Królestwie usunięto zapis przewidujący karę dożywotniego pozbawienia wolności dla osób propagujących obalenie monarchii lub nawołujących do wojny z nią.

Monarchia w Wielkiej Brytanii. Koniec z dożywociem!
(David Jones/CC/Flickr)

Z listy praw obowiązujących w Zjednoczonym Królestwie usunięto zapis przewidujący karę dożywotniego pozbawienia wolności dla osób propagujących obalenie monarchii lub nawołujących do wojny z nią - podała dzisiaj agencja Press Association.

W paragrafie 3 ustawy o spisku przeciwko bezpieczeństwu kraju (Treason Felony Act) z 1848 r. stwierdza się, że karze podlega nie tylko ten, kto taką myśl dopuści w piśmie lub druku, ale także ten, kto w jakiś sposób wyrazi dla niej poparcie.

Po raz ostatni prawo zastosowano w 1879 r. Mimo że zapis był martwy od lat, jego uchyleniu jeszcze kilka lat temu sprzeciwiał się prokurator generalny i najważniejszy doradca prawny rządu Tony'ego Blaira, lord Goldsmith, a sprzeciw podtrzymała wówczas Izba Lordów.

Obecnie prawo to jest na ogłoszonej przez ministerstwo sprawiedliwości liście przepisów usuniętych przez parlament. Stowarzyszenie Republic, domagające się wyłaniania głowy państwa w demokratycznych wyborach, oceniło, że zapis należało wykreślić ze zbioru obowiązujących praw już lata temu, a właściwie nigdy nie powinien był on nabrać mocy prawnej.

_ Wielka Brytania to jeden z ostatnich krajów w Europie, w którym do dziś obowiązywało prawo zakazujące propagowania większej demokracji _ - stwierdził rzecznik Graham Smith w oświadczeniu zamieszczonym na portalu organizacji.

O zniesienie zapisu - bez powodzenia - występował w 2001 r. do sądu dziennik _ The Guardian _, argumentując, że jest on sprzeczny z zapisem Europejskiej Konwencji Praw Człowieka gwarantującym wolność słowa. Gazeta chciała uzyskać zapewnienie, że nie będzie prawnie ścigana za swoją kampanię na rzecz referendum w sprawie monarchii. Takiego zapewnienia jej nie udzielono.

Czytaj więcej w Money.pl
Brzeziński: Demokracja wygra na Ukrainie _ Wcześniej niż później Ukraina będzie rzeczywistym składnikiem demokratycznej Europy _ - uważa były doradca ds. bezpieczeństwa prezydenta Jimmy'ego Cartera.
Manifestanci w Kijowie budują kolejne barykady W stolicy Ukrainy skoncentrowane są duże siły wojsk wewnętrznych MSW i jednostek specjalnych milicji.
Nowy zakaz na Białorusi ograniczy opozycję Na Białorusi weszła w życie nowelizacja ordynacji wyborczej zakazująca wzywania do bojkotu wyborów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)