Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Monarchia w Hiszpanii. Pierwsze kroki ku zmianie na tronie

0
Podziel się:

Dziś odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie rządu, na którym zostanie uchwalona ustawa, na mocy której rządzący od 1975 roku król będzie mógł abdykować.

Monarchia w Hiszpanii. Pierwsze kroki ku zmianie na tronie
(PAP/EPA/)

Hiszpania rozpocznie dzisiaj proces umożliwiający przejęcie tronu przez księcia Filipa po wczorajszej abdykacji króla Juana Carlosa. Dziś odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie rządu, na którym zostanie uchwalona ustawa, na mocy której rządzący od 1975 roku król będzie mógł abdykować.

Konieczność uchwalenia ustawy określa artykuł 57 hiszpańskiej konstytucji. Zdaniem ekspertów, dokument będzie krótki. Wyrazi zgodę na abdykację króla i wyznaczy datę, kiedy ustawa wejdzie w życie.

Nad jej treścią w nocy pracował zespół prawników. W południe ustawę przyjmie rząd i przekaże ją parlamentowi. Ponieważ w tym tygodniu nie były planowane żadne sesje, to albo zostanie zwołane nadzwyczajne posiedzenie parlamentu, albo ustawa będzie musiała poczekać tydzień.

Jej przyjęcie wymaga aprobaty większości bezwzględnej obu izb. Po przyjęciu dokumentu abdykacja zostanie oficjalnie zaakceptowana i król przekaże tron księciu Filipowi. Życzeniem rodziny królewskiej jest przeprowadzenie koronacji jeszcze w czerwcu, jednak niewykluczone, że dojdzie do niej dopiero w lipcu.

Czytaj więcej w Money.pl
Hiszpania żegna "najlepszego szefa rządu" Był on jednym z twórców transformacji demokratycznej kraju po okresie dyktatorskich rządów gen. Francisco Franco.
Król Hiszpanii abdykuje! Oto następca Aby abdykacja była możliwa, konieczna będzie zmiana konstytucji.
Mąż królowej Elżbiety II w szpitalu Został przyjęty do londyńskiego szpitala, gdzie przejdzie będzie operowany.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)