Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Monarchia w Hiszpanii. Parlament debatuje nad ustawą abdykacyjną

0
Podziel się:

Mianowany na następcę Juana Carlosa Książę Filip może zostać ogłoszony królem już 19 czerwca.

Monarchia w Hiszpanii. Parlament debatuje nad ustawą abdykacyjną
(PAP/EPA)

Kongres Deputowanych, niższa izba parlamentu Hiszpanii, obraduje dziś nad ustawą umożliwiającą 76-letniemu królowi Juanowi Carlosowi abdykację, a jego synowi Filipowi objęcie tronu. Senat ma się nią zająć w ciągu tygodnia.

Oczekuje się, że głosowanie przebiegnie bez niespodzianek - rządząca konserwatywna Partia Ludowa premiera Mariano Rajoya dysponuje w parlamencie większością, a pozostający w opozycji socjaliści popierają proponowaną zmianę, pomimo apeli o referendum w sprawie zniesienia monarchii.

Premier Rajoy otworzył sesję parlamentu broniąc _ kontynuacji instytucji _ i podkreślając, że _ monarchia jest najlepszym symbolem jedności państwa _.

Szef opozycji socjalistycznej Alfredo Perez Rubalcaba również bronił projektu ustawy abdykacyjnej. Potwierdził _ wierność _ konstytucji z 1978 roku; po okresie frankistowskiej dyktatury położyła ona podwaliny pod Hiszpanię demokratyczną i _ otworzyła drogę do pokoju i kohabitacji, która zaprowadziła nas do obecnych czasów _.

Zaproponowany mechanizm prawny nie ustanawia ogólnej zasady dla abdykacji, a jedynie uprawomocnia ogłoszony przez Juana Carlosa zamiar zrzeczenia się tronu. Pozostawia też otwartą kwestię jego przyszłego statusu; wiadomo jedynie, że wraz z abdykacją straci on przysługujący mu dotąd królewski immunitet.

Nowe prawo może wejść w życie już 18 czerwca. Jeśli tak się stanie, książę Filip zostanie prawdopodobnie ogłoszony królem 19 czerwca. Uroczystość, bez udziału gości z zagranicy, odbędzie się w siedzibie Kongresu Deputowanych, na sesji Kortezów Generalnych, tj. Kongresu i Senatu, po czym odbędzie się defilada wojskowa.

Juan Carlos (Jan Karol) I z dynastii Burbonów objął tron w 1975 roku po śmierci generała Francisco Franco. Odegrał istotną rolę w przejściu Hiszpanii od dyktatury do demokracji. Później jego rola stała się głównie reprezentacyjna.

Czytaj więcej w Money.pl
Hiszpanie protestują przeciw monarchii Demonstracje, do udziału w których zachęcały ugrupowania lewicowe, odbyły się w około 40 miastach.
Abdykacja króla ukazała luki w Konstytucji W Hiszpanii rozpoczął się proces przekazania tronu przez króla Juana Carlosa księciu Filipowi. Są jednak problemy.
Hiszpania żegna "najlepszego szefa rządu" Był on jednym z twórców transformacji demokratycznej kraju po okresie dyktatorskich rządów gen. Francisco Franco.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)