Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
tajlandia
04.11.2014 13:00

Monarchia w Tajlandii. 30 miesięcy więzienia za obrazę majestatu na Facebooku

Ponieważ student przyznał się do winy i złożył użyteczne zeznania, karę zmniejszono mu o połowę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MILADINOVIC/SIPA/East News)
Król Tajlandii Bhumibol Adulyadeja

Sąd w Tajlandii skazał za obrazę majestatu na pięć lat pozbawienia wolności studenta za umieszczenie na Faceboku treści obraźliwych dla instytucji monarchii. Ponieważ student przyznał się do winy i złożył _ użyteczne zeznania _, karę zmniejszono mu o połowę.

Karę wymierzył sąd w Bangkoku na podstawie prawa o obrazie majestatu, które od objęcia władzy w królestwie przez juntę stosowane jest jeszcze bardziej drastycznie. 24-letni Akaradech Eiamsuwan pod jednym z używanych przez siebie pseudonimów umieścił antymonarchistyczne treści na Facebooku 15 kwietnia.

Zatrzymano go w czerwcu i od tego czasu przebywał w areszcie. W Tajlandii osobom oskarżonym o obrazę majestatu najczęściej odmawia się wyjścia z aresztu za kaucją Króla Tajlandii 86-letniego Bhumibola Adulyadeja, który wśród części poddanych cieszy się statusem półboga, chroni surowe prawo, przewidujące karę 15 lat więzienia za obrazę majestatu.

Od objęcia władzy w bezkrwawym przewrocie 22 maja wojskowa junta generała Prayutha Chan-ochy rozpoczęła ściganie opozycjonistów i w kontekście niepewności co do sukcesji tronu uczyniła z walki z obrazą majestatu jeden ze swoich priorytetów.

Organizacja Amnesty International skrytykowała bezprecedensową liczbę spraw o obrazę majestatu, w których od czasu puczu co najmniej 14 osób uznano za winne, z czego część skazano na karę pozbawienia wolności.

Wśród skazanych jest m.in. muzyk, któremu w sierpniu sąd wymierzył karę 15 lat więzienia za uwagi uznane za obraźliwe dla monarchii umieszczone na Facebooku w 2010 i 2011 roku.

Prayuth Chan-ocha stał na czele Narodowej Rady Pokoju i Porządku, która przejęła władzę 22 maja. Dwa tygodnie wcześniej sąd odsunął od władzy ówczesną premier Yingluck Shinawatrę w związku z oskarżeniami o nepotyzm. Do zamachu stanu doszło po ponad siedmiu miesiącach coraz gwałtowniejszych antyrządowych protestów, głównie w Bangkoku, w których zginęło 28 osób, a setki zostały ranne.

Czytaj więcej w Money.pl
Służby zakazują imprez. Wszystko przez... 15 września na będącej rajem dla nurków wyspie Koh Tao znaleziono ciała dwóch osób. Według władz do zabójstwa przyznali się dwaj 21-letni obywatele Birmy.
Facebook nie chce fikcyjnych kont. Jest list Michele Leonhart podkreślił, że korzystając z portalu, rządowe agencje muszą stosować się do tych samych zasad co zwykli użytkownicy, a więc powinny respektować m.in. zakaz podszywania się pod inne osoby.
Facebook i Google powalczą z dzihadystami? Organizacje dżihadystów korzystają z portali społecznościowych i z internetu, aby rekrutować w swoje szeregi. Władze krajów europejskich liczą na współpracę firm internetowych, by ukrócić tę propagandę.
Tagi: tajlandia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz