Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MON chce zmienić zasady pobytu obcych wojsk w Polsce

0
Podziel się:

Zgodę na maksymalnie trzymiesięczny pobyt wojsk NATO w Polsce wydaje szef MON, a w razie dłuższego pobytu lub jego przedłużenia - rząd.

MON chce zmienić zasady pobytu obcych wojsk w Polsce
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

Ministerstwo przedstawiło komisji obrony narodowej informację na temat roli i zadań wojska oraz instytucji cywilnych w zakresie wsparcia sił innych państw NATO, realizujących przedsięwzięcia w ramach sojuszniczej połączonej operacji obronnej na terytorium Polski.

W terminologii NATO rola ta nazywa się wsparciem państwa gospodarza (Host Nation Support, HNS).

Zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. bryg. Jan Dziedzic mówił m.in. o doświadczeniach wynikających z kryzysu ukraińskiego, który spowodował wzmożoną aktywność NATO, w tym znacznie większą obecność wojsk naszych partnerów w Polsce. Wnioski dotyczą w szczególności elastyczniejszego reagowania naszego państwa na natychmiastową obecność sił sojuszniczych.

_ - Mimo iż system umożliwił udzielenie oczekiwanego wsparcia, nasilające się przypadki organizacji w krótkim terminie pobytu wojsk w Polsce oraz wzrastająca liczba przemieszczeń sił zbrojnych państw obcych przez nasze terytorium - siedmiokrotne w stosunku do 2013 r. zwiększenie liczy tych operacji - uwypukliły potrzebę poprawy narzędzi prawnych _ - powiedział Dziedzic.

Nowelizacji miałaby ulec ustawa o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium RP oraz zasadach ich przemieszczania się przez nasze terytorium. Jej przepisy stanowią, że zgodę na maksymalnie trzymiesięczny pobyt wojsk NATO w Polsce wydaje szef MON, a w razie dłuższego pobytu lub jego przedłużenia - rząd. W rozmowie z PAP Dziedzic wyjaśnił, że nowelizacja ma polegać na wydłużeniu okresu, na który wystarczałaby zgoda samego ministra.

MON zakłada, że propozycja zmian w ustawie o zasadach pobytu wojsk obcych w Polsce trafi do Sejmu do końca pierwszego kwartału 2015 r.

Generał zapowiedział też zmianę przepisów regulujących terminy wydawania zgód na przemieszczenie się wojsk sojuszniczych po polskich drogach. Tu chodzi zarówno o możliwość wielokrotnego przemieszczenia za jednym zezwoleniem, jak i o skrócenie procedur wydawania takiej zgody.

Zastępca szefa Sztabu Generalnego WP poinformował PAP, że trzecim obszarem zmian ma być rozporządzenie szefa MON, mówiące o stworzeniu podstaw prawnych do ponadstandardowego zabezpieczenia sił sojuszniczych. _ - Chodzi o oferowanie zakwaterowania, wyżywienia i udostępnienie poligonów za darmo _ - powiedział Dziedzic. Jak dodał, szacuje się, że będzie to kosztować budżet resortu ok. 4-6 mln zł rocznie dla 5 tys. żołnierzy, którzy przebywaliby na terenie Polski.

Na posiedzeniu komisji generał mówił też, że zmiany w przepisach są szczególnie ważne z punktu widzenia postanowień ostatniego szczytu NATO w Newport. Zdecydowano na nim m.in. o utworzeniu sił bardzo wysokiej gotowości, określonej na dwa do czterech dni. Państwo przyjmujące musi zatem w adekwatnym czasie udzielić zgody na pobyt z równoczesnym umożliwieniem wielokrotnego przekraczania granicy. Tymczasem obecnie w Polsce pozwolenie jest wydawane w trybie administracyjnym, czyli - co do zasady - w ciągu dwóch tygodni.

Generał przypomniał też, że w opublikowanym przed miesiącem projekcie nowelizacji ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych RP zaproponowano m.in., by przychodami Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych były m.in. wpływy za wsparcie udzielone obcym wojskom. Według generała w 2014 r. wydatki na realizację zadań państwa gospodarza - dotyczące przede wszystkim paliwa lotniczego - wyniosły ok. 40 mln zł, z czego sojusznicy mają zrefundować ok. 30 mln.

Działania podjęte w celu doskonalenia systemu HNS stanowią - jak powiedział Dziedzic - część przyjętego przez rząd planu wzmocnienia bezpieczeństwa państwa.

Dziedzic podkreślał, że polski system HNS pomyślnie przeszedł wiele praktycznych sprawdzianów, w tym zabezpieczenie dużych sojuszniczych ćwiczeń z wojskami w naszym kraju, np. ubiegłorocznych Steadfast Jazz. _ - Bardzo dobre oceny realizacji zadań przez Polskę przekazywane przez najwyższych przedstawicieli Sojuszu po zakończonych ćwiczeniach nie oznaczają jednak, że nie należy pracować nad doskonaleniem rozwiązań prawnych i systemowych funkcjonowania tego systemu _ - zastrzegł generał.

W NATO państwo-gospodarz jest zobowiązane do udzielenia wszelkiej cywilnej i wojskowej pomocy w czasie pokoju, kryzysu i wojny sojuszniczym siłom zbrojnym, które są rozmieszczane, wykonują zadania lub przemieszczają się przez terytorium danego kraju. Dotyczy to m.in. zabezpieczenia materiałowego i technicznego, transportu, ruchu wojsk, udostępnienia infrastruktury i usług, zabezpieczenia medycznego, łączności i obsługi prawnej. Obowiązki w tym zakresie spoczywają nie tylko na MON, ale i na całej administracji państwowej.

Czytaj więcej w Money.pl
W Polsce szkolą się saudyjscy oficerowie Głównym tematem rozmów będzie zacieśnianie współpracy wojskowej między Polską, a Arabią Saudyjską.
"Liczymy na ciągłą obecność żołnierzy USA" - _ Spodziewamy się, że lutowe spotkanie ministrów obrony NATO potwierdzi, że ta obecność sojuszu będzie trwać przez wiele, wiele lat _ - mówił minister obrony.
Tam powstanie centrum logistyczne armii W Pile powstanie centrum logistyczne polskiej armii. Inwestycja jest w fazie przygotowania dokumentacji - zapewnił dziś na konferencji prasowej - wicepremier, minister obrony narodowej - Tomasz Siemoniak.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)