Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Molestowanie seksualne w Polsce. Nic o tym nie wiadomo?

0
Podziel się:

Natomiast 70 proc. mieszkanek Londynu choć raz w życiu doświadczyło tego rodzaju przemocy.

Molestowanie seksualne w Polsce. Nic o tym nie wiadomo?
(Anita Patterson Peppers/Dreamstime.com)

Molestowanie w przestrzeni publicznej to jedna z najbardziej wszechobecnych form przemocy związanej z płcią - uważają badaczki z SWPS i zapraszają do udziału w badaniu, którego celem jest zbadanie skali tego zjawiska w Polsce.

Pożądliwe spojrzenia, zaczepianie na ulicy, pogwizdywanie, wulgarne gesty i komentarze, zachodzenie drogi, próby dotykania, napaść czy obnażanie narządów płciowych - to przykłady molestowania w przestrzeni publicznej. Badaczki ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, dr Joanna Roszak oraz Greta Gober, postanowiły sprawdzić, kim są ofiary i sprawcy molestowania, jak na to zjawisko reagują świadkowie, gdzie najczęściej dochodzi do podobnych czynów itp.

_ - Brakuje danych dotyczących skali tego zjawiska w polskiej sferze publicznej, mimo że problem istnieje i jest bardzo poważny. Nasze badanie jest pierwszym tego typu w Polsce _ - podkreśliła Roszak.

Badaczki przywołują dostępne zagraniczne statystyki, według których 70 proc. mieszkanek Londynu choć raz w życiu doświadczyło tego rodzaju przemocy, a 4 na 10 młodych mieszkanek tego miasta było molestowanych seksualnie w przestrzeni publicznej w ciągu ostatniego roku.

Jak wygląda sytuacja w Polsce, przekonamy się dzięki wynikom projektu badawczego, które zostaną zaprezentowane podczas tegorocznego Kongresu Kobiet, we wrześniu.

Czytaj więcej w Money.pl
Cała prawda o pracy pilotów Zawał serca i domaganie się, byś siedziała przy turyście 24 godziny na dobę - z tym trzeba się liczyć w tej pracy.
Te zmiany w prawie dotkną setek tysięcy Prezydent podpisał nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i zatrudnieniu niepełnosprawnych. Uszczelnia system wsparcia zatrudnienia tych osób.
prawo
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)