Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mołdawia podpisała umowę stowarzyszeniową. Komisja Europejska gratuluje

0
Podziel się:

Parlament Mołdawii przegłosował dziś dokument podpisany w ubiegły piątek w Brukseli.

Mołdawia podpisała umowę stowarzyszeniową. Komisja Europejska gratuluje
(Parlament Europejski)
bFeYqQqJ

Komentarz Komisji w tej sprawie przedstawił jej rzecznik Jonathan Todd: - _ Proces ratyfikacyjny - oparty na suwerennej decyzji Mołdawii, by zacieśnić relacje z Unią Europejską - wyraźnie pokazuje determinację Mołdawii do tego, by zerwać z przeszłością i otworzyć nowe możliwości przed swoimi obywatelami. Umowa stowarzyszeniowa znacząco wzmocni nasze dwustronne relacje i przyczyni się do dalszych reform koniecznych do zapewnienia dostatku, pokoju i stabilności, na które zasługują obywatele Mołdawii _.

Umowa stowarzyszeniowa została podpisana podczas unijnego szczytu z udziałem przywódców 28 państw, szefów Rady i Komisji Europejskiej. Najważniejszą jej częścią jest porozumienie o pogłębionej strefie wolnego handlu.

Podczas debaty, poprzedzającej głosowanie w mołdawskim parlamencie, posłowie mówili, że ratyfikacja umowy nie powinna zaszkodzić stosunkom Mołdawii z Rosją i Wspólnotą Niepodległych Państw. Władze tego kraju mają nadzieję, że Bruksela nakreśli teraz Mołdawii drogę do członkostwa w Unii Europejskiej.

bFeYqQqL
Czytaj więcej w Money.pl
Ważny dzień w Brukseli. Nowy szef KE Juncker ma zastąpić na stanowisku przewodniczącego Komisji Portugalczyka Jose Barosso. Decyzja państw UE w sprawie jego nominacji nie będzie jednak jednomyślna, jak miało to miejsce w przeszłości przy wyborze szefa KE.
Moskwa straszy Mołdawię. Straci przywileje? W przypadku podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską, Mołdawia automatycznie straci wszystkie korzyści wynikające z integracji z WNP.
Obywatele tego kraju wjadą do Unii bez wiz Mołdawia jest pierwszym krajem z unijnego programu Partnerstwa Wschodniego, który spełnił wymogi wprowadzenia ruchu bezwizowego ze strefą Schengen.
bFeYqQrm
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)