Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mołdawia pozostaje na kursie pro-zachodnim

0
Podziel się:

Partia Liberalno-Demokratyczna, Partia Demokratyczna Mołdawii i Partia Liberalna uzyskały ponad 40 proc. głosów, co najprawdopodobniej pozwoli im kierować wspólnie krajem.

Mołdawia pozostaje na kursie pro-zachodnim
(PAP/EPA)

- Nie w tej chwili zagrożenia dla koalicji sił pro-europejskich - mówi Wojciech Górecki z Fundacji Solidarności Międzynarodowej. W niedzielnych wyborach do mołdawskiego parlamentu większość uzyskały partie, tworzące wspólnie front na rzecz integracji z Unią Europejską.

Partia Liberalno-Demokratyczna, Partia Demokratyczna Mołdawii i Partia Liberalna uzyskały ponad 40 proc. głosów, co najprawdopodobniej pozwoli im kierować wspólnie krajem.

- _ Wydaje się, __ ta liczba mandatów, które zgromadzą te partie, powinna im wystarczyć do uformowania rządu, ale indywidualnym zwycięzcą, jako pojedyncze ugrupowanie, pozostaje Igor Dodon i jego partia socjalistyczna _ - mówi Górecki.

Zwraca te z uwagę na silną polaryzację społeczeństwa. Sympatie prounijne i prorosyjskie rozkładają się niemal po równo i przewaga koalicji jest zaledwie kilkuprocentowa.
Zagadką pozostaje jednak dalsza polityka Rosji wobec Mołdawii, w obliczu zwycięstwa sił pro-europejskich. Jak mówi Górecki - wśród Mołdawian z autonomicznego Naddniestrza dało się wyczuć obawy przed zbrojną interwencją Rosji. W opinii eksperta są to jednak obawy mało uzasadnione.

- _ Rosja straciła mnóstwo energii na to co dzieje się na Ukrainie, i chociaż Mołdawia jest małym krajem, to oba państwa nie dzielą granicy i podobny scenariusz trudno sobie obecnie wyobrazić _ - mówi Wojciech Górecki.

Nie spodziewa się jednak, by scenariusz podobny do ukraińskiego rozegrał się teraz na mołdawskiej granicy.

Przedwczoraj Mołdawianie wybierali jednoizbowy, 101-osobowy parlament na 4-letnią kadencję. Jak wynika z informacji udostępnionych przez Centralną Komisję Wyborczą Mołdawii - liderem wyborów jest Partia Socjalistów, ale zwycięstwo leży po stronie koalicji prozachodniej, w skład której wchodzą Partia Liberalno-Demokratyczna, Partia Demokratyczna Mołdawii i Partia Liberalna.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosyjskie, zielone ludziki w kolejnym kraju Naczelny dowódca sił NATO w Europie, gen. Philip Breedlove ostrzega przed kolejnym konfliktem na Wschodzie.
Cenią UE, ale wybierają rosyjską Unię Celną To irracjonalne podejście jest zdaniem miejscowych socjologów efektem rozpowszechnianych na terenie Mołdawii przez media rosyjskie propagandowych stereotypów na temat Unii Europejskiej.
Merkel za partnerstwem UE ze wschodem Kanclerz Niemiec przekonywała do tego podczas spotkania z premierami Ukrainy, Gruzji i Mołdawii i zapewniała, że należy do tego zmierzać bez względu na kryzys ukraiński.
Moskwa poważnie grozi Mołdawii - _ Jestem przekonany, że integracja z Unią Europejską to zmiana neutralnego statusu Mołdawii _- oświadczył Dmitrij Rogozin.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)