Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mniej "Wielkiego Brata" w Unii

0
Podziel się:

UE wzmocni prawa obywateli i ochronę danych osobowych -
przewiduje nowy pięcioletni plan.

Mniej "Wielkiego Brata" w Unii
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Unia Europejska wzmocni prawa obywateli i ochronę danych osobowych - przewiduje nowy pięcioletni plan dotyczący europejskiej polityki wewnętrznej i bezpieczeństwa, którego projekt przyjęli w piątek europejscy ministrowie sprawiedliwości na zakończenie dwudniowego spotkania w Sztokholmie.

_ Program sztokholmski _ przewiduje między innymi zmniejszenie barier językowych w systemie sprawiedliwości. _ _

_ - Wstępując do Europy musimy zapewnić, że Europejczyk, który zostanie oskarżony, będzie miał kogoś po swojej stronie, kto wyjaśni mu w jego języku, co dzieje się w trakcie procesu _ - podkreśliła niemiecka minister sprawiedliwości Brigitte Zypries.

Poza tym utworzony ma być centralny rejestr danych osobowych, w którym zbierane będą informacje o osobach poszukiwanych, odciski palców i dane biometryczne. Dotychczas zajmowały się tym trzy oddzielne instytucje.

Jak podkreśliła szwedzka minister sprawiedliwości Beatrice Ask, ochrona danych osobowych to kwestia szczególnej troski. - _ Chodzi o to, aby zbierać informacje potrzebne do ochrony obywateli _ - powiedziała.

Z kolei minister sprawiedliwości Luksemburga Luc Frieden zaznaczył, że wymiana informacji jest _ kluczowym elementem w walce z przestępczością _.

Projekt przewiduje również ochronę obywateli przed przestępczością w internecie. _ - Kraje członkowskie powinny starać się, aby usunąć z sieci wszystkie strony z pornografią dziecięcą. W tej kwestii powinniśmy osiągnąć europejską jednomyślność _ - przekonywała Zypries.

W Sztokholmie ministrowie rozmawiali jedynie o pomysłach dotyczących przyszłego europejskiego programu w kwestiach polityki wewnętrznej i sprawiedliwości. W grudniu wraz z szefami państw i rządów podejmą decyzje o ostatecznym jego kształcie.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)