Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Misja w Afganistanie. Polscy żołnierze zatrzymali groźnego terrorystę

0
Podziel się:

Schwytany talib kierował siatką atakującą także naszych żołnierzy.

Misja w Afganistanie. Polscy żołnierze zatrzymali groźnego terrorystę
(Xinhua/eyevine/EAST NEWS)
bEKphjwB

Polscy i afgańscy żołnierze zatrzymali groźnego terrorystę w afgańskiej prowincji Ghazni. Znajdował się on na pierwszym miejscu listy najbardziej aktywnych talibów we wschodnim Afganistanie. Jego organizacja jest odpowiedzialna za śmierć sześciu polskich żołnierzy.

Mulla Abdul Kabir był poszukiwany afgańskim listem gończym za przestępstwa przeciwko ludności cywilnej i funkcjonariuszom publicznym. Jest podejrzany o dokonywanie zbiorowych egzekucji na afgańskich cywilach, porwania i bestialskie zabójstwa przedstawicieli administracji cywilnej i funkcjonariuszy policji, porwania dla okupu, wymuszenia rozbójnicze, organizowanie ataków na konwoje cywilne i afgańskie siły specjalne oraz personel ISAF.

Służby informacyjne PKW Afganistan przypomniały, że wcześniej Mulla Abdul Kabir był celem kilkunastu operacji przeprowadzonych przez afgańskie oraz sojusznicze siły specjalne. _ Jednak za każdym razem udawało mu się uniknąć zatrzymania. Tym razem, skuteczne i bezpieczne przeprowadzenie operacji było możliwe dzięki informacjom i czynnym udziale Służb Wywiadu Wojskowego oraz żołnierzom Zgrupowania Bojowego Polskiego Kontyngentu Wojskowego, którzy zabezpieczali rejon działania _ - napisano w komunikacie.

bEKphjwD

_ Zatrzymany terrorysta kierował siatką talibów atakujących także polskich żołnierzy. Jego grupa odpowiadała za podłożenie improwizowanego ładunku wybuchowego (IED), w wyniku którego w dniu 18 sierpnia 2011 roku zginął polski żołnierz. Była też powiązana z zamachem przeprowadzonym w dniu 21 grudnia 2011 roku, w którym śmierć poniosło pięciu naszych żołnierzy _ - czytamy w komunikacie Sekcja Informacyjno-Prasowa PKW Afganistan.

Wcześniej Mulla Abdul Kabir był celem kilkunastu operacji przeprowadzonych przez afgańskie oraz sojusznicze siły specjalne. Jednak za każdym razem udawało mu się uniknąć zatrzymania. Tym razem operację specjalną przeprowadzili żołnierze z polskiego Zespołu Zadaniowego Wojsk Specjalnych wspólnie z _ Afgańskimi Tygrysami _ - z jednostki antyterrorystycznej PRC Ghazni.

Mulla Abdul Kabir od pięciu lat znajdował na liście JPEL (ang. Joint Prioritezed Effect List). W grudniu 2012 r. jego nazwisko umieszczono na pozycji 1 listy _ TOP 10 _ RC EAST - najbardziej poszukiwanych i aktywnych talibów, operujących we wschodnich prowincjach Afganistanu.

Czytaj więcej w Money.pl
Stracili na podatkach 70 mln dolarów Międzynarodowa organizacja Transparency International określa Afganistan jako jeden z najbardziej skorumpowanych krajów na świecie.
Talibowie się cieszą, bo USA _ uciekają _ Siły międzynarodowe mają wycofać się z Afganistanu do końca 2014 roku.
Polscy żołnierze ranni w Afganistanie Żołnierze zostali zaskoczeni podczas przeszukiwania jednego z domów w ramach szerszej operacji _ Otocz i przeszukaj _.
bEKphjxe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)