Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Misja w Afganistanie. Co zmieniła?

0
Podziel się:

Międzynarodowe wojska były w Afganistanie przez 13 lat.

Misja w Afganistanie. Co zmieniła?
(Jakub Czermiński/MON)

Koniec misji NATO w Afganistanie był jednym z najważniejszych wydarzeń kończącego się roku za granicą. W ostatnią niedzielę Dowództwo Sojuszu oficjalnie zakończyło trwającą od 13 lat misję ISAF. 1 stycznia rozpocznie się nowa, znacznie mniejsza misja NATO w Afganistanie pod nazwą _ Resolute Support _.

Przez ostatnich 13 lat przez Afganistan przewinęło się kilkaset tysięcy żołnierzy z kilkudziesięciu krajów. W misji wzięło udział 28 tysięcy Polaków. W Afganistanie zginęło około 3,5 tysiąca żołnierzy, w ty 45 Polaków. Zagraniczni żołnierze walczyli z talibami, odbudowywali domy i wyszkolili 350 tys. afgańskich żołnierzy i policjantów.

- Afgańskie siły są znacznie bardziej profesjonalne i mają lepsze dowództwo niż kilka lat temu, a to również zasługa wspaniałej koalicji międzynarodowej, która pracowała z nimi ramię w ramię - mówi ostatni dowództwa misji ISAF John Campbell.

Społeczność międzynarodowa, która w ostatnich latach była obecna a Afganistanie, popełniała też błędy. Wielokrotnie w nalotach ginęli cywile, a świat nie poradził sobie z korupcją czy narkotykami. Część pieniędzy pomocowych dla Afganistanu została zmarnowana.

- Od czasu Rosjan wpłynęło do Afganistanu (w 1979 roku - przyp. Red.) wiele pieniędzy, ale ja osobiście nie dostałem nic, ani centa, a rząd płaci bardzo niskie pensje. Nie starcza mi na utrzymanie rodziny - mówi Mohammed sprzątający ulice w centrum Kabulu.

W dramatycznie złym stanie jest afgańska gospodarka, która nie poradzi sobie bez pomocy z zewnątrz.

Czytaj więcej w Money.pl
Misja w Afganistanie to klęska i rozczarowanie Zbrojna interwencja Zachodu w Afganistanie łącznie kosztowała życie 3,5 tys. zachodnich żołnierzy.
Poska ściąga Rosomaki i broń do kraju - _ Mamy już 99,51 procent zrealizowanego zadania _ - dodaje dowódca zmiany, pułkownik Adam Słodczyk.
Wyślemy wojska do krajów bałtyckich? Na Litwę Polska wyśle cztery samoloty MiG-29 i do 100 żołnierzy i pracowników wojska.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)