Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mirosław Drzewiecki nie prał brudnych pieniędzy?

0
Podziel się:

Prokuratorskie śledztwo nie potwierdziło, że Mirosław Drzewiecki prał brudne pieniądze - zeznała wiceprokurator generalna Marzena Kowalska.

Mirosław Drzewiecki nie prał brudnych pieniędzy?
(Piotr BLAWICKI/East News)

Prokuratorskie śledztwo nie potwierdziło, że Mirosław Drzewiecki prał brudne pieniądze - zeznała wiceprokurator generalna Marzena Kowalska w procesie cywilnym wytoczonym przez byłego ministra sportu z PO byłemu szefowi CBA Mariuszowi Kamińskiemu.

Dziś Sąd Okręgowy Warszawa-Praga przesłuchał Kowalską jako świadka w procesie z pozwu Drzewieckiego wobec Kamińskiego za jego słowa o zeznaniach świadka koronnego Piotra K., _ Brody _, który miał mówić, że Drzewiecki uczestniczył w praniu brudnych pieniędzy na rzecz PO.

Drzewiecki w pozwie o ochronę dóbr osobistych żąda, by sąd nakazał obecnemu wiceprezesowi PiS przeprosiny w mediach i wpłatę 50 tys. zł na Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Kamiński wnosi o oddalenie pozwu.

W maju 2011 r. Kamiński powiedział w mediach, że K. złożył w 2009 r. zeznania obciążające Drzewieckiego, ówczesnego ministra sportu. Zdaniem Kamińskiego miało z nich wynikać, że Drzewiecki _ utrzymywał przestępcze kontakty z gangsterami z grupy pruszkowskiej _. _ _

_ - Sprawa dotyczyła jego zaangażowania w proceder legalizowania pieniędzy mafii, czyli prania brudnych pieniędzy. Z informacji tych wynikało również, że część tych środków została przeznaczona na nielegalne finansowanie PO _ - twierdził b. szef CBA.

Jego słowom zaprzeczał wtedy prokurator generalny Andrzej Seremet. _ W relacjach tego świadka nie ujawniają się okoliczności, które są m.in. przedmiotem tego wywiadu Kamińskiego, a które miałyby sugerować istnienie powiązań tego rodzaju, które miałyby świadczyć o finansowaniu takiej czy innej partii przez osoby ze świata przestępczego _ - podkreślał.

Zeznając w czwartek, Kowalska powiedziała, że ani z zeznań świadków, ani żadnych dokumentów nie wynika potwierdzenie takich zarzutów wobec Drzewieckiego. _ Przy praniu brudnych pieniędzy nie wystarczy, że ktoś powie jedno zdanie _ - dodała. Podkreśliła, że zapoznawała się ze sprawą w związku ze swymi obowiązkami służbowymi.

Proces odroczono do 27 lutego, kiedy ma zeznawać kolejny świadek z prokuratury.

Trwa też oddzielny prywatny proces karny wytoczony Kamińskiemu przez Drzewieckiego za tę samą wypowiedź. Artykuł 212 par. 2 Kodeksu karnego przewiduje za taki czyn grzywnę, karę ograniczenia wolności albo do roku więzienia. Zgodnie z nim nie popełnia przestępstwa ten, kto _ rozgłasza prawdziwy zarzut dotyczący postępowania osoby pełniącej funkcję publiczną lub służący obronie społecznie uzasadnionego interesu _.

Jak mówił adwokat Drzewieckiego mec. Jacek Dubois, _ stopień zawinienia pana Kamińskiego jest tak duży, że tylko reakcja karna może sprawić, by takich zdarzeń nie było w przyszłości _. _ Osoba pełniąca jedną z najwyższych funkcji w państwie próbowała zdyskredytować przeciwnika politycznego; to czyn wybitnie nieetyczny _ - dodał. Adwokat podkreślił, że publikacja naruszyła godność, cześć i dobre imię Drzewieckiego.

_ Broda _ to skruszony gangster, który w katowickiej prokuraturze miał złożyć zeznania obciążające bossów gangu pruszkowskiego - _ Wańkę _ i _ Maliznę _ i otrzymał tam status świadka koronnego. Zeznawał też przed łódzką prokuraturą w sprawie nieznanych wątków sprawy zabójstwa gen. Marka Papały.

Według informacji mediów _ Broda _ zeznał w Łodzi, że wykonawcami egzekucji na szefie polskiej policji mieli być płatni zabójcy - Rosjanin i Białorusin. Sąd, prowadzący proces ws. współudziału dwóch gangsterów w zabójstwie Papały, kilka razy przesłuchał _ Brodę _.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/141/m287885.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/afera;korupcyjna;w;rzadzie;poleca;kolejne;glowy,151,0,1426583.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Afera korupcyjna w rządzie. Polecą kolejne głowy? CBA na razie informuje o ponad 100 przetargach na co najmniej 1,5 mld złotych. 20 osób już zostało zatrzymanych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/m240252.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kolejne;zatrzymania;w;aferze;korupcyjnej;sa;wnioski;o;areszt,212,0,1425364.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kolejne zatrzymania w wielkiej aferze korupcyjnej Prokuratura chce trzymiesięcznego aresztu dla niektórych urzędników.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/m258709.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ziobro;chce;odtajnienia;materialow;cba,144,0,1420688.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ziobro chce odtajnienia materiałów CBA Były minister sprawiedliwości jest za ujawnieniem akt sprawy domniemanego przekroczenia uprawnień przez byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/0/m204544.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/przekroczenie;uprawnien;podczas;czynnosci;cba;kaminski;wyjasnia,77,0,1419853.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kamiński na temat uprawnień CBA Były szef CBA Mariusz Kamiński w środowych Sygnałach Dnia wypowiedział się na temat zarzutów prokuratury o przekroczenie uprawnień podczas czynności operacyjnych CBA.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)