Notowania

sądy
15.01.2009 14:10

Minister Sprawiedliwości nadal będzie nadzorował sądy

Taki wyrok wydał Trybunał Konstytucyjny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Leszek Szymański)

Minister Sprawiedliwości nadal będzie sprawował nadzór administracyjny nad sądami powszechnymi. Taką decyzję podjął dziś Trybunał Konstytucyjny. Sędziowie uchylili jedynie niektóre przepisy ustawy o Ustroju Sądów Powszechnych zaskarżone przez Krajową Radę Sądownictwa.

Jak mówi sędzia Małgorzata Niezgódka-Medek z Naczelnego Sądu Administracyjnego, mimo, że nie udało się uchylić wszystkich przepisów, KRS jest zadowolona z tego, że przynajmniej część regulacji przestanie obowiązywać.

POSŁUCHAJ MAŁGORZATY NIEZGÓDKI-MEDEK:

Poseł Grzegorz Karpiński jest zadowolony z tego, że Trybunał utrzymał w mocy najważniejsze jego zdaniem punkty ustawy. Natomiast podkreśla, że szybkiego uchwalenia będą wymagały przepisy dziś uchylone.

POSŁUCHAJ GRZEGORZA KARPIŃSKIEGO:

Mimo to poseł Karpiński nie obawia się w przyszłości odpływu kard z Ministerstwa Sprawiedliwości. Jest przekonany, że na czas uda się wypracować odpowiednie rozwiązanie prawne.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )

Z wyroku Trybunału nie jest zadowolony inny uczestnik postępowania - Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia. Jak mówi jego członek - sędzia Wiktor Piber, pozostawienie w rękach ministra sprawiedliwości administracyjnego nadzoru nad sądami pozwoli resortowi na dalsze ingerowanie w przebieg spraw.

Krajowa Rada Sądownictwa zaskarżyła blisko 40 punktów ustawy o Ustroju Sądów Powszechnych. Większość z nich dotyczyła wpływu, jaki minister sprawiedliwości może wywierać na pracę sądów. Zdaniem rady takie rozwiązania prawne godzą w konstytucyjną zasadę trójpodziału władzy oraz niezależności i niezawisłości sędziów.

* [ Wskaźniki makroekonomiczne w Money.pl ]( http://www.money.pl/gospodarka/wskazniki/pkb/ )
Tagi: sądy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz