Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Minister obrony ostro krytykuje Kerry'ego

0
Podziel się:

Izraelski minister obrony Mosze Jaalon zarzuca szefowi amerykańskiej dyplomacji obsesyjne działanie z niewłaściwych pobudek i mesjanistycznego zapału.

Minister obrony ostro krytykuje Kerry'ego
(PAP/EPA)

Izraelski minister obrony Mosze Jaalon w prywatnej rozmowie zdyskredytował izraelsko-palestyńskie rozmowy pokojowe prowadzone pod egidą amerykańskiego sekretarza stanu Johna Kerry'ego - pisze dziennik Jedijot Achronot.

_ - Nie ma realnych negocjacji z Palestyńczykami. Amerykanie prowadzą negocjacje z nami i równolegle z Palestyńczykami _ - powiedział Jaalon, cytowany przez dziennik.

W prywatnych wypowiedział ostro skrytykował Kerry'ego, który od lipca regularnie odwiedza Bliski Wschód i próbuje doprowadzić do porozumienia negocjujących stron. Kerry odwiedził region 10 razy w ciągu pół roku negocjacji.

Jednak, jak przekazuje _ Jedijot Achronot _, Jaalon zarzuca szefowi amerykańskiej dyplomacji _ obsesyjne działanie z niewłaściwych pobudek i mesjanistycznego zapału _. Kerry _ nie może nauczyć mnie niczego o konflikcie z Palestyńczykami _ - powiedział minister.

Wiceprezydent USA Joe Biden, który był w Izraelu na pogrzebie b. premiera Ariela Szarona, zapewniał w poniedziałek premiera Benjamina Netanjahu, że prezydent USA Barack Obama w pełni popiera inicjatywę Kerry'ego.

_ (Biden) wyjaśnił, że USA przywiązują ogromną wagę do osiągnięcia porozumienia, którego rezultatem będą dwa państwa istniejące obok siebie w pokoju i bezpieczeństwie. Podkreślił również, jak ważne są dla nas (USA) izraelskie wymagania dotyczące bezpieczeństwa _ - mówił wysokiej rangi przedstawiciel USA cytowany przez dziennik _ Haarec _.

Według przecieków w izraelskich mediach Kerry zaproponował Izraelowi kontrolę nad wschodnią granicą przyszłego państwa palestyńskiego z Jordanią, budowę muru wzdłuż tej granicy, prawo do prowadzenia działalności wywiadowczej i zbierania informacji na Zachodnim Brzegu oraz prawo do wysyłania samolotów bezzałogowych nad Zachodni Brzeg.

Tymczasem Jaalon powiedział, że plan USA dotyczący zapewnienia Izraelowi bezpieczeństwa _ nie jest wart papieru, na którym został napisany _.

_ Nie zapewnia ani bezpieczeństwa, ani pokoju. Tylko nasza ciągła obecność w Judei i Samarii (Zachodni Brzeg ) i na rzece Jordan zapewni, że lotnisko Ben Guriona i Natanja nie będą celem rakiet z każdej strony _ - powiedział Jaalon.

Dodał też, że prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas jest w pełni zależny od Izraela i nie przetrwałby bez izraelskiej obecności na Zachodnim Brzegu.

_ Tylko jeśli John Kerry dostanie Nagrodę Nobla i zostawi nas w spokoju, będziemy uratowani _ - oświadczył minister obrony.

Jaalona skrytykowała odpowiedzialna za negocjacje izraelska minister sprawiedliwości Cipi Liwni. _ Negocjacje są prowadzone tak, by obronić izraelskie interesy - szczególnie bezpieczeństwo. Można sprzeciwiać się rozmowom w odpowiedzialny sposób, bez naskakiwania i niszczenia relacji z naszym wypróbowanym przyjacielem _ - powiedziała Liwni, cytowana przez _ Haarec _.

Trwające od lipca 2013 negocjacje są kolejną próbą zakończenia trwającego od 1948 roku konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejne spotkanie Johna Kerry'ego z Mahmudem Abbasem - Nie ma jeszcze przełomu, ale osiągnęliśmy postępy - powiedziała Kerry po tym spotkaniu.
To może doprowadzić do eskalacji przemocy Przebywający z wizytą w Jordanii sekretarz stanu USA John Kerry ostrzegł przed następstwami fiaska rozmów pokojowych między Izraelem a Palestyńczykami.
Negocjacje pokojowe ruszyły. Po 5 latach Rokowania odbywają się w Jerozolimie. To pierwsze od blisko pięciu lat rozmowy izraelsko-palestyńskie, z którymi wiąże się nadzieje na konkretne rezultaty.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)