Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Minister obrony Niemiec: "Jesteśmy gotowi dać broń i amunicję"

0
Podziel się:

Szefowa resortu obrony wyjaśniła, że ministrowie gabinetu kanclerz Angeli Merkel będą w najbliższych dniach analizować, jaki sprzęt jest Kurdom najbardziej potrzebny i co konkretnie Niemcy mogą im zaoferować

Minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen
Minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen (dirk@vorderstrasse.de/CC/Flickr)

- _ Jesteśmy w zasadzie gotowi do dostarczenia w ramach naszych możliwości broni i amunicji _ - powiedziała minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen po posiedzeniu rządu.

Szefowa resortu obrony wyjaśniła, że ministrowie gabinetu kanclerz Angeli Merkel będą w najbliższych dniach analizować, jaki sprzęt jest Kurdom najbardziej potrzebny i co konkretnie Niemcy mogą im zaoferować. _ - Na posiedzeniu rządu za tydzień ocenimy wyniki analizy i zdecydujemy o dalszych krokach _ - powiedziała.

_ - Ofensywa Państwa Islamskiego musi zostać powstrzymana, musimy też pomóc uchodźcom _ - podkreśliła von der Leyen.

Uczestniczący w spotkaniu z dziennikarzami minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier zapewnił, że decyzje w sprawie dostaw broni będą podejmowane po konsultacji z innymi krajami Unii Europejskiej. Szefowie dyplomacji państw UE opowiedzieli się w zeszłym tygodnia za takimi dostawami.

Bojownicy kurdyjscy chcieliby otrzymać między innymi niemiecką broń przeciwpancerną typu Milan.

Deklaracja obu ministrów oznacza zwrot w polityce Niemiec - twierdzą eksperci. Dotychczas władze w Berlinie jedynie udzielały pomocy humanitarnej uciekinierom w północnym Iraku. Rząd Niemiec sugerował ponadto, że może wysłać sprzęt wojskowy, ale nie służący do zabijania - hełmy, kamizelki kuloodporne, noktowizory i ciężarówki.

Obowiązujące od 2000 roku dyrektywy dotyczące eksportu broni zakazują wysyłania jej w regiony ogarnięte konfliktami, dopuszczają jednak wyjątki od tej zasady w przypadkach, gdy jest to zgodne z niemieckim interesem.

Berlin obawia się, że dostarczona Kurdom broń może zostać w przyszłości wykorzystana przez nich do walki o odłączenie się od Iraku.

Czytaj więcej w Money.pl
Kto finansuje dżihadystów? Minister wskazuje Minister gospodarki Niemiec Sigmar Gabriel ocenił, że wspólnota międzynarodowa nie ucieknie przed dyskusją na temat tego, kto teraz i w przeszłości zapewniał finansowanie w celu zbrojenia Państwa Islamskiego.
Iraccy Kurdowie zdobyli tamę. Mieli wsparcie W walce z radykałami irackie i kurdyjskie wojska wspomaga lotnictwo Stanów Zjednoczonych.
Wielka Brytania gotowa zbroić Kurdów Postanowiono, że Londyn pozytywnie odpowie na kurdyjski wniosek o dostawy broni.
Niemcy rozpoczną akcję pomocy dla Iraku Pomoc zostanie przekazana organizacjom charytatywnym ONZ, które rozdzielą je między potrzebujących.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)