Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prokurator generalny
14.10.2009 12:13

Minister nie będzie prokuratorem. Prezydent podpisał ustawę

Wcześniej Sejm odrzucił jego weto w tej sprawie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(www.prezydent.pl)

Prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę rozdzielającą funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.Kilka dni temu Sejm odrzucił jego weto w tej sprawie.
Jak podano na stronie internetowej Kancelarii, prezydent podpisał ustawę we wtorek.

Nowelizacja ustawy oprokuraturze rozdziela funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora Emocje wokół rozdzielenia funkcji ministra od prokuratura
generalnego. Ma ona wejść w życie 31 marca przyszłego roku. Na mocy ustawy prokurator generalny będzie od 2010 r. powoływany przez prezydenta na jedną sześcioletnią kadencję, spośród dwóch kandydatów. Mają ich wskazywać Krajowa Rada Sądownictwa i nowa instytucja - Krajowa Rada Prokuratorów. Kandydatem może być prokurator lub sędzia z co najmniej 10-letnim stażem pracy.

Pierwszego powołania prokuratora generalnego ma dokonać prezydent spośród dwóch kandydatów zgłoszonych przez Krajową Radę Sądownictwa w terminie dwóch miesięcy od ich zgłoszenia po zasięgnięciu opinii Rady Prokuratorów.

Nowela zakłada, że prezydent może odwołać prokuratora generalnego przed końcem kadencji, m.in. gdyby został on skazany lub złożył nieprawdziwe oświadczenie lustracyjne. Prokuratora generalnego może również odwołać Sejm na wniosek premiera, większością 2/3 głosów - gdyby premier odrzucił jego roczne sprawozdanie lub gdyby _ sprzeniewierzył się on złożonemu ślubowaniu _.

Nowelizacja przewiduje też likwidację Prokuratury Krajowej i wprowadzenie w jej miejsce Prokuratury Generalnej.

Prokuratorzy Prokuratury Generalnej mają zostać powołani spośród prokuratorów obecnej Prokuratury Krajowej lub prokuratur apelacyjnych. Prokuratorzy z byłej PK, którzy nie zostaną powołani do Prokuratury Generalnej mają być przeniesieni do prokuratur apelacyjnych lub okręgowych z zachowaniem prawa do dotychczasowego wynagrodzenia.

Jeśli prokurator z byłej Prokuratury Krakowej złoży sprzeciw od decyzji o przeniesieniu do prokuratury apelacyjnej bądź okręgowej, będzie to oznaczało jego przejście w stan spoczynku.

W ramach prac nad reformą prokuratury rozważana była też likwidacja prokuratur apelacyjnych. Ostatecznie jednak rząd podtrzymał stanowisko, w którym opowiedział się za ich utrzymaniem.

9 października Sejm odrzucił weto Lecha Kaczyńskiego do ustawy. Minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Duda mówił tego dnia w Sejmie ponownie apelując o nieuchwalanie ustawy, że nowela zawiera m.in. _ nieostre warunki _ dotyczące złożenia wniosku przez premiera o odwołanie prokuratora generalnego przed upływem kadencji. W ocenie Dudy ustawa faktycznie wzmacnia siłę prokuratorów wyższych stopniem _ deprecjonując prokuratorów liniowych _.

Tagi: prokurator generalny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz