Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Minister nauki ws. zajęć gender na uczelniach

0
Podziel się:

- Szanujemy wolność badań - mówiła prof. Lena Kolarska-Bobińska w przedstawionym stanowisku.

Minister nauki ws. zajęć gender na uczelniach
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

- _ W sprawie zajęć i badań dotyczących gender na uczelniach resort nauki opowiada się za poszanowaniem wolności badań i pracy naukowej _ - deklaruje minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Jak wyjaśniono w komunikacie MNiSW, dokument powstał w związku z napływającymi do resortu pytaniami w sprawie zajęć i badań dotyczących gender na uczelniach.

_ - Minister nauki i szkolnictwa wyższego opowiada się za otwartością badań naukowych i dociekań, zostawiając pełną swobodę krytyki naukowej powstających teorii. Pozwala to bowiem na nieskrępowany rozwój myśli nad istotnymi zjawiskami społecznymi _ - pisze prof. Kolarska-Bobińska.

Podkreśla, że jako minister jest zobowiązana do poszanowania Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. _ Artykuł 33. Konstytucji mówi, że kobiety i mężczyźni mają równe prawa w życiu rodzinnym, politycznym, społecznym i gospodarczym. Mają też równe prawo do kształcenia, zatrudnienia i awansów, do jednakowego wynagradzania za pracę jednakowej wartości, do zabezpieczenia społecznego oraz do zajmowania stanowisk, pełnienia funkcji oraz uzyskiwania godności publicznych i odznaczeń _ - przypomina.

Kolarska-Bobińska dodaje, że badania nad gender, jako interdyscyplinarnym obszarem badawczym, podejmowane są w obrębie wielu dyscyplin akademickich, m.in. w socjologii, filozofii, historii, psychologii, antropologii kultury, literaturoznawstwie, historii sztuki, ekonomii, prawie i innych. _ Prowadzone są w świecie od lat 50. XX wieku. Ich wynikiem są publikacje zarówno w formie artykułów, jak i monografii czy nawet encyklopedii gender _ - zauważa.

Zwraca uwagę, że gender studies, które rozwinęły się w ramach nauk społecznych, socjologii i antropologii kulturowej, odnoszą się do zjawisk społecznych i kulturowych, a nie biologicznych. _ - Barierę przed ideologizacją nauki stanowi metodologia, sprawdzalność stawianych tez oraz ocena niezależnych środowisk naukowych _ - przekonuje minister nauki.

Zapewnia przy tym, że MNiSW będzie wspierać wszystkie elementy polityki równości płci, do których odwołują się europejskie programy operacyjne i nowy program ramowy Horyzont 2020. _ - Zasady polityki równościowej stanowią istotne ogniwo tych programów, a ich odrzucenie eliminowałoby polskich uczonych z możliwości korzystania ze środków unijnych, które są znaczące. W samym tylko Horyzoncie 2020 fundusze dla bloku tematycznego poświęconego wyzwaniom społecznym sięgają 30 mld euro. Zasadą unifikującą wszelkie programy europejskie jest zapewnienie równości płci w panelach oceniających, grupach doradczych, eksperckich i badawczych _ - zaznacza Lena Kolarska-Bobińska.

Większość argumentów z opublikowanego we wtorek stanowiska minister nauki przytoczyła również w liście do senatora SP Kazimierza Jaworskiego. Jego treść opublikowano w poniedziałek na stronach MNiSW, a był on odpowiedzią na list senatora z początku stycznia. Prosił w nim o wyjaśnienie, czy ministerstwo uważa _ tzw. studia gender faktycznie za uprawianie nauki, czy jedynie światopoglądowe infekowanie polskich uczelni destrukcyjną kulturowo ideologią? _ oraz _ jakie są plany ministerstwa co do finansowania tego rodzaju przedsięwzięć ze środków publicznych? _

Odpowiadając senatorowi prof. Kolarska-Bobińska zwróciła uwagę, że w uczelniach nadzorowanych przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego tzw. gender studies, prowadzone są jako studia podyplomowe.

_ - Podkreślenia wymaga, że studia podyplomowe finansowane są ze środków własnych słuchaczy, zatem środki pochodzące z budżetu państwa nie są skierowane na prowadzenie kształcenia podyplomowego, w tym także Gender Studies, zaś tworzenie studiów podyplomowych lub ich wygaszanie zależnie jest od stopnia zainteresowania proponowaną problematyką - z reguły przesądza o tym liczba zgłaszających się słuchaczy _ - napisała minister nauki.

Przypomniała, że takie studia prowadzone są m.in. w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, Interdyscyplinarnym Centrum Płci Kulturowej i Tożsamości Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu czy w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/m134892.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/krytyka;gender;apel;o;przerwanie;nieszczesnego;widowiska,110,0,1456494.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Posłowie apelują do prezydenta. Stop gender! Przed wczoraj ozpoczął prace zespół parlamentarny Stop ideologii gender. Ma się zajmować m.in. monitorowaniem wydawania środków publicznych na promocję ideologii gender.
[ ( http://static1.iwoman.pl/i/art/93/h262493.jpg ) ] (http://www.iwoman.pl/popkultura/ksiazki/gender;-;slowo;roku;2013,242,0,1454066.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Gender, podsłuch, słoik - słowa 2013 roku Inne wyróżnione w tym roku słowa to: ekspert, Euromajdan, janosikowe, podsłuch, słoik, tęcza.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/22/m262166.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/stop;ideologii;gender;kempa;powstanie;zespol;parlamentarny,76,0,1452620.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Stop ideologii gender. Będzie specjalny zespół Jak poinformowała jego pomysłodawczyni, posłanka Solidarnej Polski Beta Kempa, list intencyjny w tej sprawie został już wysłany do marszałek Sejmu Ewy Kopacz.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/205/m204493.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/biskupi;w;obronie;rodziny;przestrzegaja;przed;gender,161,0,1449889.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kontrowersyjny list Episkopatu odczytywany Kościół katolicki obchodzi dziś Niedzielę Świętej Rodziny. Polscy biskupi w tym roku szczególnie przestrzegają przed " ideologią gender".
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)