Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Minister Arłukowicz zwolni prezes NFZ?

0
Podziel się:

Szef resortu zdrowia powiedział, że po zakończeniu kontraktowania świadczeń zdrowotnych na 2014 r. kompleksowo oceni pracę pani prezes.

Minister Arłukowicz zwolni prezes NFZ?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Szef resortu zdrowia powiedział, że po zakończeniu kontraktowania świadczeń zdrowotnych na 2014 r. kompleksowo oceni pracę prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Agnieszki Pachciarz.

_ Pani prezes ma obowiązek zakontraktować w sposób skuteczny i bezpieczny dla pacjentów szpitale i przychodnie w Polsce _ - podkreślił minister w radiu RMF. Pytany, czy przed wymianą w ramach reorganizacji rządu uratowała go deklaracja, że zwolni prezes NFZ, odparł: _ Nie złożyłem takiej deklaracji _. _ Po zakończeniu kontraktacji przeprowadzę kompleksową ocenę jej pracy przez ostatnie półtora roku _ - zadeklarował.

Na pytanie o pozew, jaki podległy resortowi Narodowy Fundusz Zdrowia niedawno wniósł przeciwko ministerstwu, powiedział, że pani prezes jest radcą prawnym, _ stąd może takie zamiłowanie do sądów _. _ Ja zaś jestem lekarzem i główny mój obowiązek to zadbać o bezpieczeństwo pacjentów - szczególnie na przełomie roku _ - podkreślił.

_ To jest trochę spór kompetencyjny, kto ma pokrywać koszty leczenia za osoby, które są nieubezpieczone _ - tłumaczył. _ Tą sprawą zajmiemy się po przeprowadzeniu kontraktów _ - dodał. Arłukowicz powiedział, że _ na dzisiaj _ nie jest za podniesieniem składki zdrowotnej. _ Być może wtedy, gdy dojdę do przekonania, że system jest na tyle szczelny i w pełni zinformatyzowany, być może powinniśmy rozpocząć o tym dyskusję _ - mówił.

_ Ten system na pewno wymaga większych środków finansowych. Jeśli pan mnie pyta, czy ja dzisiaj złożę wniosek o to, by podnieść Polakom podatki, żeby do tego systemu wpłynęło więcej pieniędzy, odpowiadam panu, że nie - ja takiej propozycji nie złożę. Jeśli zaś ten system będzie zinformatyzowany i szczelny, to wtedy możemy przeprowadzić debatę, jak go dofinansować _ - powiedział minister.

W jego ocenie w perspektywie roku mogą zostać wprowadzone dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne, jednak - zaznaczył - tutaj również kluczem jest zakończenie informatyzacji systemu służby zdrowia.

Odnosząc się do upublicznionego w czwartek raportu NIK o działaniu NFZ w 2012 r., minister zdrowia podkreślił, że zgadza się z częścią wniosków raportu i - przyznał - z pewnością wiele elementów systemu wymaga naprawy. _ Ale chciałbym być precyzyjnym - w roku 2012, kiedy widziałem, że plan finansowy NFZ realizowany jest w sposób, który wzbudzał moje negatywne oceny, poprosiłem o zmianę prezesa _ - przypomniał.

NIK w raporcie zwraca uwagę m.in. na niewykorzystanie części środków za 2012 r. i długie kolejki do lekarzy specjalistów. Pytany o to, czy powstanie lista chorób i wad uprawniających do przerwania ciąży, powiedział, że - jego zdaniem - dzisiaj nie ma potrzeby otwierania debaty aborcyjnej, a obecne zapisy w tej sprawie są wystarczające.

Czytaj więcej w Money.pl
Tusk nie chce, byśmy leczyli się za granicą? Premier przekonuje, że mamy za mało pieniędzy w systemie opieki zdrowotnej, by jeszcze ich część nie trafiała do polskich placówek.
Arłukowicz o dzieciach poczętych z in vitro Od 1 lipca w rządowym programie refundacji in vitro zarejestrowano 5151 par.
Palisz papierosy? Idą wielkie zmiany _ Rzuć palenie - masz dla kogo żyć. Zadzwoń pod nr telefonu 0 801 108 108 _- to jedno z 14 nowych ostrzeżeń, które będą umieszczane na opakowaniach papierosów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)