Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Minister sprawiedliwości także będzie mógł wnosić kasacje

Minister sprawiedliwości, obok m.in. Prokuratora Generalnego i RPO, będzie mógł wnosić do Sądu Najwyższego kasacje w sprawach karnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mateusz Jagielski / East News)

Możliwość taką dają mu wchodzące w czwartek w życie przepisy.

Taka zmiana - jak wskazywano podczas prac nad nowymi przepisami - jest w istocie przywróceniem ministrowi sprawiedliwości uprawnienia wnoszenia kasacji, który możliwość tę stracił z końcem marca 2010 r. Wówczas w ramach reformy prokuratury minister sprawiedliwości przestał być z urzędu prokuratorem generalnym, a uprawnienie procesowe do wnoszenia kasacji pozostało przy PG.

Uzasadniając potrzebę tej zmiany argumentowano, że minister sprawiedliwości jest _ politycznie odpowiedzialny za funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości i powinien mieć narzędzia do skutecznej interwencji prawnej w sytuacji, gdy wymiar sprawiedliwości popełnia błąd, którego nie można naprawić w zwykłym trybie _.

Propozycją nowelizacji Kodeksu postępowania karnego w tej kwestii, przygotowaną przez PiS, Sejm zajmował się od sierpnia 2012 r. Po zmianie, obok Prokuratora Generalnego, Rzecznika Praw Obywatelskich i - w pewnym zakresie - Rzecznika Praw Dziecka, także minister sprawiedliwości może w postępowaniu karnym wnieść kasację od każdego prawomocnego orzeczenia sądu kończącego postępowanie. Szef resortu sprawiedliwości otrzymał też prawo wglądu do akt po zakończeniu postępowania.

_ Proponowana zmiana w niczym nie narusza niezawisłości sędziowskiej ani zasady trójpodziału władz. Minister sprawiedliwości będzie jedynie stroną wnoszącą kasację na identycznych zasadach jak Prokurator Generalny i Rzecznik Praw Obywatelskich _ - podkreślała na początku listopada Kancelaria Prezydenta w komunikacie po podpisaniu tej nowelizacji przez Bronisława Komorowskiego.

Podobnie jak w przypadku PG, RPO i RPD, ministra nie będzie obowiązywał termin na wniesienie kasacji wynoszący 30 dni od daty doręczenia orzeczenia z uzasadnieniem.

Klub PiS, składając projekt latem 2012 r., po wybuchu afery Amber Gold, argumentował, że uprawnienie do składania kasacji pozwoliłoby ministrowi sprawiedliwości na interwencję w sytuacji, gdy sędziowie popełniają _ karygodne błędy _.

Czytaj więcej w Money.pl
Straż miejska ma prawo używać fotoradarów Sąd Najwyższy oddalił kasację prokuratora generalnego w sprawie ukarania kierowcy pojazdu, który nie zastosował się do czerwonego światła, a wykroczenie to zarejestrowane zostało przez fotoradar stacjonarny.
To ona wskaże nowych sędziów PKW Małgorzata Gersdorf odpowiada za powołanie składu Komisji. Według konstytucjonalisty będzie to oznaczać wakat na tych stanowiskach.
Mylnie skazany za zabójstwo. Nowy proces? Wniosek o wznowienie postępowania w sprawie zabójstwa Tomasza S. i skazania za ten czyn Jacka W. poparła Prokuratura Generalna.
Tagi: minister sprawiedliwości, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, najważniejsze, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz