Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Miller przekona służby do póżniejszych emerytur?

0
Podziel się:

Szef MSWiA spotka się ze związkowcami w sprawie nowych projektów.

Miller przekona służby do póżniejszych emerytur?
(kprm.gov.pl)

*Minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller spotka się dziś ze związkami zawodowymi służb mundurowych. *

Tematem rozmowy ma być system emerytalny dla pracowników policji, straży pożarnej oraz straży granicznej. To przewiduje zaprezentowany przez premiera _ plan rozwoju i konsolidacji finansów 2010-2011 _. Program koncentruje się na zmianie systemu emerytalnego i wydłużeniu czasu pracy grup dotąd uprzywilejowanych, jak służby mundurowe.

Rzeczniczka resortu spraw wewnętrznych Małgorzata Woźniak nie chciała zdradzić szczegółów dotyczących tematu rozmów Jerzego Millera ze związkowcami.

Jak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej Robert Osmycki z _ Solidarności _ pracowników straży pożarnej, spotkanie z ministrem jest owiane tajemnicą. - _ Na pewno nie zgodzimy się na zmianę praw dla funkcjonariuszy, którzy pełnią w tej chwili służbę _ - powiedział tylko Osmycki.
Przygotowywana przez MSWiA reforma przewiduje emerytury dla służb mundurowych po 25 latach pracy, a nie jak obecnie po 15 latach. Początkowo planowano, że obejmie ona pracowników zatrudnionych po 1999-tym roku. Jednak z tych założeń wycofał, gdy jeszcze był szefem MSWiA,Grzegorz Schetyna.

Reforma ma objąć policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej i pożarnej, a także ABW, CBA, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Więziennej i BOR. Policjanci prawa emerytalne będą nabywać w wieku 55 lat- zarówno kobiety, jak i mężczyźni - po przepracowaniu 25 lat. Emerytura wyniesie 80 procent średniej pensjI z ostatnich trzech lat z dodatkami.

Obecnie _ mundurowi _ mogą przejść na emeryturę już po 15 latach służby. Po zakończeniu pracy mogą liczyć na 40 proc. ostatniej pensji.

źródło: MSWiA, średnia emerytura dla funkcjonariuszy po 15 latach pracy

Za każdy dodatkowy rok służby funkcjonariusz dostanie jeszcze 2,6 procent od ostatniej pensji. Maksymalna kwota emerytury może wynieść 75 proc.ostatniej pensji).

W ciągu dziewięciu ostatnich lat na wcześniejszą emeryturę przeszło prawie 5 tysięcy mundurowych, którzy przepracowali zaledwie 15 lat.

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy przyznające prawo do emerytur mundurowych.Janusz Kochanowskiuważa, że przywilej przechodzenia na emeryturę po 15 latach służby jest niezgodny z Konstytucją.

wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)