Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prokuratura
07.02.2011 12:11

Miller bardzo liczy na zeznania kontrolerów

Szef MSWiA ma nadzieję, że nowe informacje wpłyną na treść polskiego raportu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Minister Jerzy Miller uważa, że przesłuchania rosyjskich kontrolerów ze Smoleńska, w których wezmą udział polscy prokuratorzy, mogą wzbogacić wiedzę o katastrofie rządowego tupolewa. Wyraził też nadzieję, że nowe informacje pozytywnie wpłyną na treść raportu polskiej komisji w tej sprawie.

_ - Zawsze taka rozmowa i takie czynności prokuratorskie mogą wzbogacić naszą wiedzę o tym, co się stało na miejscu w Smoleńsku i w czasie przelotu _ - powiedział Miller.

Minister, który kieruje polską komisją badającą kwietniową katastrofę dodał, że w związku z przesłuchaniami _ każda informacja będzie przez komisję na pewno przyjęta _. _ Mam nadzieję, że może wpłynąć pozytywnie na naszą wiedzę zawartą w raporcie _ - ocenił szef MSWiA. _ Współpracujemy z prokuraturą i przekazujemy sobie te dane, które są istotne z punktu widzenia naszej pracy _ - dodał Miller.

Polscy prokuratorzy mają uczestniczyć w przesłuchaniach czterech świadków - osób przebywających na wieży kontrolnej lotniska w Smoleńsku w dniu katastrofy samolotu Tu-154M. Mają być przesłuchiwani Paweł Plusnin - kierownik lotów i Wiktor Ryżenko - kontroler strefy lądowania. Przesłuchany ma zostać także Mikołaj Krasnokutski - zastępca dowódcy bazy w Twerze oraz - jako czwarty - pomocnik kontrolera lotów.
Minister podkreślił także, że komisja spotyka się systematycznie na posiedzeniach. _ Krok po kroku staramy się zamykać poszczególne fragmenty tak, aby jak najszybciej przedstawić raport końcowy _ - podsumował. Zgodnie z zapowiedziami, raport polskiej komisji ma być gotowy jeszcze w lutym.

Przesłuchania będą prowadzić prokuratorzy rosyjscy, ale przedstawiciele polskiej prokuratury będą mieli możliwość zadawania pytań.

W końcu stycznia polska prokuratura wojskowa wysłała do strony rosyjskiej siódmy wniosek o pomoc prawną, w którym zwróciła się m.in. o przesłuchanie jako świadków kontrolerów lotu ze smoleńskiego lotniska.

Kwestia ich kolejnego przesłuchania - z udziałem polskich śledczych - stała się znacząca po unieważnieniu przez prokuraturę rosyjską pierwszych zeznań dwóch kontrolerów złożonych jeszcze w kwietniu, krótko po katastrofie.

Rosja unieważniła ich pierwsze zeznania z powodu _ nieprawidłowości w procedurze przesłuchania świadków _. Rosyjska prokuratura przesłała stronie polskiej nowe protokoły drugich przesłuchań z sierpnia ub.r.; media podawały, że różnią się one jednak od tych kwietniowych. Polscy prokuratorzy nie podjęli jeszcze ostatecznej decyzji, czy będą brali pod uwagę w swoim postępowaniu pierwsze zeznania tych świadków.

Działania kontrolerów wywołały także duży rezonans medialny po przedstawieniu w połowie stycznia przez komisję kierowaną przez Millera części materiałów z badań. Jak wynikało z tej prezentacji, rosyjscy kontrolerzy lotu popełnili 10 kwietnia liczne błędy, działali pod presją i nie byli wystarczającym wsparciem dla załogi Tu-154M.

Natomiast w ogłoszonym wcześniej końcowym raporcie Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK) uznał, że nie było nacisków, presji na kontrolerów, informowali oni załogę tupolewa o położeniu samolotu i warunkach meteorologicznych _ w granicach możliwości swoich środków _. Według MAK _ praca grupy kierowania lotami, związana z zabezpieczeniem podejścia do lądowania, na przyczyny wypadku lotniczego nie miała wpływu _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/211/t126419.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/przesluchaja;kontrolerow;z;siewiernego,133,0,767109.html) Przesłuchają kontrolerów z Siewiernego To pierwsi świadkowie katastrofy Tu-154M, którzy spotkają się ze śledczymi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/195/t80067.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/tusk;zdecyduje;o;publikacji;raportu;millera,92,0,767068.html) Tusk zdecyduje o publikacji raportu Millera Graś: Rodziny ofiar poprosiły o udostępnienie im tekstu.
Tagi: prokuratura, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz