Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Michaił Chodorkowski na wolności. Jego uwolnienie to wielki sukces... Putina

0
Podziel się:

Zebraliśmy opinie i analizy.

Michaił Chodorkowski na wolności. Jego uwolnienie to wielki sukces... Putina
(PressCenter of Mikhail Khodorkovsky<br />and Platon Lebedev/cc/wikipedia)

Na razie z _ niepojętych przyczyn wszystkie wydarzenia wczorajszego dnia odbywały się w wielkim pośpiechu _ - pisze rosyjski dziennik _ Kommiersant _w artykule o ułaskawieniu biznesmena i jego wyjeździe do Niemiec. Z kolei tamtejsi komentatorzy zastanawiają się nad powodami tak zaskakującej decyzji prezydenta Rosji. Na razie sam biznesmen milczy, jednak na jutro zapowiedziana jest konferencja prasowa z jego udziałem.

Aktualizacja 13:28

Sukcesem Władimira Putina nazywają niemieccy komentatorzy ułaskawienie byłego właściciela Jukosu. Wątpią jednak w czyste intencje rosyjskiego prezydenta. Komentator dziennika _ Sueddeutsche Zeitung _ przypomina, że Chodorkowski przez lata nie poprosił Putina o łaskę. To oznaczałoby bowiem przyznanie się do winy. Ale rosyjskie służby zapewne dały Chodorkowskiemu do zrozumienia, że jeśli teraz nie poprosi o ułaskawienie, to nigdy nie zobaczy już swojej chorującej matki. Byłemu szefowi Jukosu grożono bowiem kolejnym procesem.

To był szantaż ze strony Władimira Putina, a nie jego rzekome człowieczeństwo - pisze komentator gazety. Rosyjski prezydent odniósł jednak sukces. Na kilka tygodni przed rozpoczęciem Igrzysk w Soczi może twierdzić, że proces Chodorkowskiego był słuszny. Przecież skazany w końcu przyznał się do winy. Także we _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _ czytamy o sukcesie rosyjskiego prezydenta. Putin może uważać, że złamał Chodorkowskiego.

Podobnego zdania co niemiecki komentator, jest również Donald Tusk. - _ Jeśli chodzi o wypuszczenie na wolność Chodorkowskiego przez prezydenta Putina, kiedy spojrzymy jak długo siedział w łagrze, ile zostało do końca odbycia tej kary, to trudno nie mieć wrażenia, że tej decyzji towarzyszy pewna hipokryzja, związana prawdopodobnie z potrzebami wizerunkowymi. Dwa razy Soczi: teraz olimpiada, później G8. To są wydarzenia, które powodują, że prezydentowi Putinowi zależy na lepszym wizerunku Rosji _ - powiedział premier podczas konferencji w Brukseli.

- _ Zawsze uważam, że nie ma co marudzić czy narzekać, jeśli kogoś wypuszcza się z więzienia. Skoro nie zawsze wystarczająco głośno świat krzyczy, gdy kogoś wsadza się do więzienia w sytuacjach dwuznacznych, albo ewidentnie i niesprawiedliwie, no to przynajmniej witajmy z większym czy mniejszym uznaniem decyzję o uwalnianiu ludzi _ - zaznaczył Tusk. - _ Nawet, jeśli jest tam gdzieś trochę cynizmu i hipokryzji, to chciałbym, żeby wszędzie na świecie nawet najbardziej cyniczne motywacje doprowadzały do uwalniania ludzi z więzień, a nie do wsadzania. Generalnie dobrze się stało, ale w jakiś zachwyt niełatwo wpadać _.

- _ Putin chciał pokazać, że się Chodorkowskim nie przejmuje. To jest człowiek, który tyle właściwie przeszedł, że nie stanowi żadnego zagrożenia _ - dopowiada Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych._ - Z drugiej strony Putin pokazuje światu swą lepszą, przedświąteczną twarz _

Michaił Chodorkowski autorytetem dla Rosjan?

Nad konsekwencjami uwolnienia biznesmena zastanawia się rosyjski_ Kommiersant _. Gazeta nie wyklucza, że w przyszłości z prośbą o ułaskawienie do prezydenta Rosji może zwrócić się Płaton Lebiediew. Partner biznesowy Chodorkowskiego 25 grudnia będzie miał kolejne spotkanie ze swoim adwokatem i być może, że też zdecyduje na _ zmianę więziennej pryczy na luksusowy hotel w Berlinie. _

Z kolei _ Nowaja Gazieta _ sugeruje, że uwolnienie Chodorkowskiego jest związane z próbą poprawy wizerunku Rosji przed zbliżającymi się Igrzyskami Olimpijskimi w Soczi. Według autora publikacji, nie oznacza to jednak, że prezydent Putin polecił _ ocieplenie _ rosyjskiej demokracji.

Rozgłośnia _ Echo Moskwy _ zauważa, że wypuszczenie na wolność Chodorkowskiego _ przypominało operację specjalną _. Dziennikarze nie mogli ustalić, w jaki sposób opuścił niezauważony kolonię karną. Dziś biznesmen ma spotkać się w niemieckiej stolicy z rodziną. Nie jest wykluczone, że później uda się do Szwajcarii.

W Rosji pojawiają się również głosy, że Chodorkowski został ułaskawiony w zamian za uwolnienie jakiegoś rosyjskiego szpiega. Inni komentatorzy przewidują, że biznesmen może się stać autorytetem dla tych Rosjan, którzy są krytycznie nastawieni wobec władz. Jednak ich zdaniem, sumieniem narodu raczej nie zostanie, gdyż Rosjanie nie są ufni wobec oligarchów, a Chodorkowski był w przeszłości jednym z najbogatszych mieszkańców kraju.

Co dalej z uwolnionym biznesmenem?

_ - Chodorkowski może swobodnie przyjechać do Rosji _ - zaznaczył rzecznik Kremla Dimitrij Pieskow w rozmowie z agencją AFP. Odmówił wypowiedzi na temat ewentualnych warunków uwolnienia Chodorkowskiego, który jest znanym krytykiem Kremla. Pieskow nie sprecyzował też, czy 50-letni były biznesmen mógłby zaangażować się w kraju w działalność polityczną.

Rzecznik rosyjskiego prezydenta poinformował, że Chodorkowski napisał do Putina dwa listy: jeden krótki i oficjalny, a drugi dłuższy i bardziej osobisty. Nie podał żadnych dodatkowych szczegółów.

Prezydent Władimir Putin ułaskawił Chodorkowskiego rano. Około południa były szef firmy Jukos opuścił kolonię karną, a już pod wieczór był w Berlinie i zamieszkał w 5- gwiazdkowym hotelu z widokiem na Bramę Brandenburską. Chodorkowski, który w zakładach karnych spędził blisko 1/5 życia, przyleciał do stolicy Niemiec na pokładzie prywatnego samolotu należącego do firmy z branży elektrycznej OBO Bettermann. O jego użyczenie poprosił były minister spraw zagranicznych Niemiec Hans-Dietrich Genscher. W zorganizowaniu przelotu udział miała też ambasada Niemiec w Moskwie oraz niemieckie MSZ. Wczoraj w nocy biznesmen spotkał się ze swoim synem, Pawłem. Dziś tuż przed południem do Berlina przylecieli rodzice Michaiła Chodorkowskiego. Nie wiadomo na razie, czy pojedzie on wkrótce do Szwajcarii, gdzie przebywa jego żona - Inna.

W krótkim oświadczeniu Chodorkowski potwierdził wieczorem, że zwrócił się do rosyjskiego prezydenta z prośbą o ułaskawienie z powodów rodzinnych, ale zaprzeczył, by przyznał się do winy, jak z kolei utrzymuje Kreml.

Redakcja opozycyjnego tygodnika _ New Times/Nowoje Wriemia _, na łamach którego Chodorkowski relacjonował życie w kolonii karnej, podała, że po zwolnieniu zadzwonił on z podziękowaniem za wsparcie. Dodał, że jest jeszcze wiele do zrobienia, m.in. doprowadzenie do uwolnienia innych więźniów, a zwłaszcza jego byłego partnera biznesowego Płatona Lebiediewa.

Chodorkowski, podobnie jak Lebiediew, odbywał karę 10 lat i 10 miesięcy pozbawienia wolności za domniemane przestępstwa gospodarcze, w tym pranie brudnych pieniędzy. Miał wyjść z więzienia w sierpniu 2014 roku. Obaj utrzymują, że stawiane wobec nich zarzuty są natury politycznej. - _ Kwestia przyznania się do winy nie była poruszana _ - mówił Michaił Chodorkowski chwilę po wyjściu z więzienia.

Biznesmeni byli sądzeni w dwóch procesach - w 2005 i 2010 roku. Pierwotnie byli skazani na 13 lat łagru, jednak w grudniu 2012 roku Prezydium Moskiewskiego Sądu Miejskiego skróciło im kary o dwa lata. W sierpniu 2013 roku Sąd Najwyższy złagodził im wyroki jeszcze o dwa miesiące. Wyrok Chodorkowskiego upływał w sierpniu 2014 roku; Lebiediew, który nie wystąpił o ułaskawienie, ma opuścić kolonię karną w maju 2014 roku.Chodorkowski jest tegorocznym laureatem Nagrody Lecha Wałęsy.

Czytaj więcej w Money.pl
Chodorkowski dostał od Wałęsy 100 tys. zł Wyróżnienie odebrał syn biznesmena, bo Chodorkowski wciąż przebywa w łagrze.
Sprywatyzują rafinerię. Udziały dla Rosji za ropę Rosyjski koncern Rosnieft prawdopodobnie weźmie udział w prywatyzacji rafinerii w Mozyrzu w zamian za dostawy ropy.
Prezydent Litwy bojkotuje igrzyska w Soczi Grybauskaite podkreśliła, że _ nie widzi politycznej możliwości, aby pojechać na igrzyska do Soczi, ponieważ Moskwa narusza prawa człowieka. _
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)