Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
michaił chodorkowski
24.12.2013 16:52

Michaił Chodorkowski chce wyjechać do Szwajcarii

Jak poinformowało szwajcarskie MSZ, Chodorkowski złożył wniosek o trzymiesięczną wizę Schengen w ambasadzie Konfederacji Szwajcarskiej w Berlinie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PressCenter of Mikhail Khodorkovsky<br />and Platon Lebedev/cc/wikipedia)

Były szef Jukosu, który przez 10 lat przebywał za kratami, będzie się ubiegał o trzymiesięczną wizę Schengen, by wyjechać do tego kraju. Jak poinformowało szwajcarskie MSZ, Chodorkowski złożył wniosek w ambasadzie Konfederacji Szwajcarskiej w Berlinie.

Wniosek Chodorkowskiego o trzymiesięczną wizę zostanie rozpatrzony w najbliższych dniach - podały szwajcarskie władze.

Druga żona Chodrokwskiego Inna posiada w Genewie dom, w którym firmy biznesmena prowadzą swoją działalność - napisał we wtorek szwajcarski dziennik _ Le Matin _. Przed aresztowaniem w 2003 roku Chodorkowski miał co najmniej cztery spółki w Genewie (Menatep Finances, GM Services, Behles i Petroval), zajmujące się według szwajcarskiego dziennika _ Le Temps _ transakcjami naftowymi o wartości 3,5 mld dolarów.

Chodorkowski, który do Berlina przyjechał w miniony piątek, w środę ma spotkać się z żoną i trojgiem dzieci - podała jego rzeczniczka Olga Pispanen.

Były magnat zaznaczył, że nie zamierza wracać do Rosji. Przewiduje, że zamieszka w Szwajcarii, gdzie uczą się jego bliźnięta, Ilia i Gleb.

Według szwajcarskiej gazety _ SonntagsZeitung _ Chodorkowski ma w Szwajcarii _ co najmniej 200 mln franków szwajcarskich _.

Michaił Chodorkowski wyszedł na wolność w ostatni piątek. Po niemal 10 latach przebywania w areszcie, więzieniu i kolonii karnej został ułaskawiony decyzją prezydenta Władimira Putina. Miał do odsiedzenia jeszcze rok wyroku.

Na zorganizowanej po uwolnieniu konferencji prasowej podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do jego uwolnienia i życzył wszystkim, by nikt nie trafiał do więzienia z powodów politycznych.

Po wyjściu na wolność napisał też do niedawno uwolnionych członkiń zespołu Pussy Riot. _ Wiem, że ostatnie miesiące były dla Was prawdziwym piekłem _ - napisał były szef Jukosu. Jak dodał, czuje się szczęśliwy wiedząc o tym, że skończyły się tortury niegodne europejskiego kraju w XXI wieku. Chodorkowski podkreślił, że uwolnienie więźniów politycznych sprawia, że władza stała się choć trochę bardziej ludzka.

Chodorkowski w liście do Nadieżdy Tołokonnikowej i Maryi Alochinej zaznaczył, że obecnie, najważniejsze jest znalezienie takiej wewnętrznej siły, która nie pozwoli, aby więzienne doświadczenia pozostawiły w sercu złość i nienawiść.

Członkinie Pussy Riot uwolniono po dekrecie Władimira Putina o amnestii. Skazano je w sierpniu 2012 roku na 2 lata kolonii karnej. Sąd uznał je za winne _ chuligaństwa motywowanego nienawiścią religijną _. W moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela odśpiewały one - uznaną za obraźliwą - piosenkę _ Bogurodzico, przegoń Putina _.
Michaiła Chodorkowskiego, byłego rosyjskiego oligrachę i przeciwnika obecnej władzy Władimir Putin ułaskawił 20 grudnia, po prawie 10 latach więzienia.

Czytaj więcej w Money.pl
_ Gdybym miała wybór, odmówiłabym _ Maria Alochina po wyjściu na wolność skrytykowała amnestię, na mocy której została zwolniona, nazywając ją PR-owskim chwytem. - _ To profanacja _
Chodorkowski przestanie być symbolem Rosji? -_ Jego wpływ na ten kraj zmaleje do zera _ - uważa Adam Eberhardt z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Chodorkowski: uwolnienie zawdzięczam wielu ludziom Na pierwszej od wyjścia z więzienia konferencji prasowej były prezes Jukosu zapowiedział, że nie będzie angażował się w politykę ani biznes, a zamierza działać społecznie.
Tagi: michaił chodorkowski, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, IAR
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz