Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Merkel za amerykańską interwencją zbrojną

0
Podziel się:

- Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że terrorystyczne ugrupowanie Państwo Islamskie dopuszcza się niewyobrażalnych przestępstw - powiedziała kanclerz Niemiec.

Merkel za amerykańską interwencją zbrojną
(Tim Reckmann/Flickr)

Kanclerz Niemiec poparła na łamach prasy interwencję wojskową Stanów Zjednoczonych skierowaną przeciwko dżihadystom z Państwa Islamskiego w północnym Iraku.

_ - Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że terrorystyczne ugrupowanie Państwo Islamskie dopuszcza się niewyobrażalnych przestępstw i okrucieństw oraz, że setki tysięcy ludzi zostały skazane na tułaczkę, cierpiąc głód i niedostatek _ - powiedziała Merkel w wywiadzie, który ukaże się w kilku gazetach w Turyngii, m.in. w _ Thueringer Landeszeitung _.

Szefowa niemieckiego rządu zaznaczyła, że na przykładzie Iraku można dostrzec jak ważną rolę w polityce światowej odgrywają Stany Zjednoczone. _ - Uważam, że zarządzona przez prezydenta Obamę operacja wojskowa przeciwko Państwu Islamskiemu jest bardzo ważna dla osiągnięcia celu, jakim jest zmuszenie terrorystów do odwrotu _ - podkreśliła Merkel.

Niemiecka kanclerz oświadczyła, że obecna sytuacja utwierdziła ją w przekonaniu, iż partnerstwo z Ameryką ma w dobie globalnych wyzwań dla Niemiec _ dominujące znaczenie _ pomimo _ głębokich różnic poglądów _ na działalność amerykańskich służb wywiadowczych.

ZOBACZ, JAK AMERYKANIE ZRZUCAJĄ ŻYWNOŚĆ W IRAKU

Pochodząca z NRD Merkel uważana była za polityka o zdecydowanie proamerykańskim nastawieniu. Jako lider opozycji w 2003 roku szefowa CDU nie kryła sympatii wobec amerykańskiej interwencji w Iraku. Szokiem dla szefowej niemieckiego rządu stało się ujawnienie przez Edwarda Snowdena - byłego pracownika CIA, który zbiegł zagranicę i otrzymał azyl w Rosji - skali inwigilacji obywateli Niemiec przez amerykański wywiad oraz fakt, że także jej telefon komórkowy był na podsłuchu.

Relacje niemiecko-amerykańskie uległy dalszemu pogorszeniu po wykryciu w lecie br. w niemieckim wywiadzie BND oraz w ministerstwie obrony rzekomych współpracowników amerykańskiego wywiadu. Jednoznacznie pozytywna ocena polityki USA przez Merkel odbiega od zwykle krytycznych niemieckich opinii wobec amerykańskich interwencji.

Czytaj więcej w Money.pl
Cameron o akcji humanitarnej w Iraku Brytyjczycy wysłali już do swojej bazy lotniczej Akrotiri na Cyprze dwa samoloty transportowe Hercules i 8 myśliwców Tornado.
Islamiści zabili około 500 jazydów w Iraku Sunniccy rebelianci spalili żywcem niektóre ze swych ofiar, w tym kobiety i dzieci - dodał iracki minister ds. praw człowieka Muhammad Szija as-Sudani Poinformował także, że do niewoli islamistów trafiło około 300 kobiet.
Unia uzbroi Kurdów? Konieczne działanie Unia zastrzegła jednak, że takie działania muszą być _ ściśle koordynowane z władzami Iraku _.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)