Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Merkel przy tablicy. Uczyła historii muru berlińskiego

0
Podziel się:

Kanclerz Niemiec weszła w rolę nauczycielki historii, dyskutując z uczniami gimnazjum w dzielnicy Berlina Prenzlauer Berg.

Merkel przy tablicy. Uczyła historii muru berlińskiego
(PAP/EPA)

W 52. rocznicę budowy muru berlińskiego kanclerz Niemiec Angela Merkel weszła w rolę nauczycielki historii, dyskutując we wtorek z uczniami gimnazjum w dzielnicy Berlina Prenzlauer Berg o tragicznych skutkach podziału miasta dla jego mieszkańców.

_ - Jestem bardzo stremowana _ - powiedziała Merkel przed rozpoczęciem lekcji w 12. klasie gimnazjum im. Heinricha Schliemanna. Jak dodała, nigdy przedtem nie próbowała swoich sił jako nauczycielka.

W imieniu władz centralnych minister stanu ds. kultury Bernd Neumann złożył wieniec w miejscu pamięci o ofiarach podziału Berlina na ulicy Bernauer Strasse. Towarzyszył mu burmistrz Berlina Klaus Wowereit. Obaj zaapelowali do mieszkańców stolicy Niemiec, by nie zapominali o ofiarach wschodnioniemieckiej dyktatury. Do otwarcia granicy w listopadzie 1989 roku podczas prób ucieczki ze wschodniej części Berlina, będącej stolicą NRD, do Berlina Zachodniego zginęło co najmniej 136 osób.

W nocy z 12 na 13 sierpnia 1961 roku - z soboty na niedzielę - NRD-owskie formacje zbrojne rozpoczęły operację _ Róża _. Zablokowały otwartą dotąd granicę z Berlinem Zachodnim, a na całej jej ponad 150-kilometrowej długości rozpoczęto budowę umocnień, początkowo z drutu kolczastego, potem z cegieł, betonowych płyt i pustaków. W czerwcu 1962 roku gotowy był także biegnący równolegle drugi mur. Enerdowscy strażnicy mieli rozkaz strzelania do wszystkich osób próbujących sforsować urządzenia graniczne.

Merkel urodziła się w 1954 roku w zachodnioniemieckim Hamburgu, jednak wkrótce potem przeniosła się z całą rodziną do Brandenburgii w NRD, gdzie jej ojciec Horst Kasner podjął pracę jako ewangelicki pastor. Zezwolenie na podróż na Zachód przyszła szefowa rządu dostała po raz pierwszy dopiero w 1986 roku.

W politykę zaangażowała się pod koniec 1989 roku na fali demokratycznych przemian w Europie Środkowej i Wschodniej, która ogarnęła także NRD. Krytycy Merkel zarzucają jej, że była bardziej uwikłana w system komunistyczny niż początkowo sądzono, działając jako sekretarz ds. agitacji i propagandy FDJ w instytucie naukowym w Berlinie.

W stolicy zjednoczonych Niemiec do dziś pozostały nieliczne fragmenty muru, stanowiąc miejsca pamięci o ofiarach reżimu, a także atrakcję turystyczną, jak Galeria East Side w okolicy berlińskiego Dworca Wschodniego (Ostbahnhof).

Czytaj więcej w Money.pl
Unijne ograniczenia uderzą w niemiecki rynek? Angela Merkel interweniowała przed szczytem Unii 27 czerwca między innymi u premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona oraz irlandzkiego premiera Endy Kenny'ego w celu przesunięcia kontrowersyjnej decyzji.
Merkel za globalną ochroną danych w sieci Kanclerz Niemiec opowiedziała się na łamach "Welt am Sonntag" za zawarciem globalnego porozumienia w sprawie ochrony danych
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)