Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Merkel: "Będziemy pamiętać o wypędzonych"

0
Podziel się:

- Świadomi swojej odpowiedzialności, wspominamy także cierpienia, których pod koniec wojny doznało wielu Niemców - powiedziała kanclerz.

Merkel: "Będziemy pamiętać o wypędzonych"
(Tim Reckmann/Flickr)

Kanclerz Niemiec zapewniła podczas obchodów Dnia Stron Ojczystych, że rząd będzie nadal dbał o zachowanie pamięci o losach wypędzonych oraz o dziedzictwie niemieckiej kultury w Europie; wyraziła uznanie dla odchodzącej szefowej BdV Eriki Steinbach.

_ - Zachowanie pamięci o losach niemieckich wypędzonych i obrona ich interesów jest zadaniem dla całego społeczeństwa - powiedziała Merkel, dodając, że zadanie to pozostaje nadal aktualne _. Zapewniła, że rząd poczuwa się do odpowiedzialności za jego realizację.

_ - Chcemy, aby temat ucieczek i wypędzeń oraz bogate dziedzictwo niemieckiej kultury w Europie pozostały żywe także w przyszłości i także dla przyszłych pokoleń _ - mówiła Merkel będąca gościem honorowym dorocznego spotkania w Berlinie działaczy ziomkostw z całych Niemiec. Związek Wypędzonych (BdV) przyznał szefowej rządu odznaczenie za zasługi dla organizacji grupujących Niemców przymusowo wysiedlonych po wojnie z Europy Środkowej i Wschodniej.

Merkel przypomniała, że 75 lat temu od najazdu na Polskę rozpoczęła się II wojna światowa. _ - Rozpętana przez Niemców wojna i zbrodnie narodowego socjalizmu były przyczyną śmierci milionów ludzi i niezmiernych cierpień wielu narodów. Sześć milionów Żydów i wielu innych ludzi zginęło w gettach i obozach zagłady lub zostało zamordowanych w pobliżu miejsca zamieszkania _ - powiedziała kanclerz. - _ My, Niemcy nigdy o tym nie zapomnimy _ - zapewniła Merkel.

_ - Świadomi swojej odpowiedzialności, wspominamy także cierpienia, których pod koniec wojny doznało wielu Niemców - kontynuowała szefowa rządu, podkreślając, że 14 mln jej rodaków zostało wygnanych z ojczyzny bądź też musiało uciekać. J esteśmy im winni pamięć _ - powiedziała. Zdaniem Merkel wypędzeń nie wolno pod żadnym pozorem usprawiedliwiać, ani traktować ich jako legalnego instrumentu polityki.

Niemiecka kanclerz zaapelowała o zachowaniu pamięci o 700 latach historii niemieckiego osadnictwa na Śląsku, w Prusach Wschodnich i na Pomorzu. Wtrąciła, że także Niemcy, którzy _ nie mają rodzinnych korzeni po wschodniej stronie Odry _, powinni wiedzieć, że Wrocław (Breslau), Kaliningrad (Koenigsberg) i Szczecin (Stettin) były kiedyś miastami niemieckimi. _ - To dziedzictwo jest częścią naszej kulturowej tożsamości w Niemczech i całej Europie _ - powiedziała. Jak dodała, 25 lat po upadku żelaznej kurtyny niemieckie dziedzictwo kultury _ odkrywane jest na nowo przez kraje partnerskie _.

Merkel podkreśliła znaczenie powstającego ośrodka dokumentacyjno-informacyjnego w Berlinie poświęconego historii wysiedleń, którego budowa rozpoczęła się ponad rok temu. Postulowany przez wypędzonych _ widoczny znak _ powstaje w sercu Berlina _ krok za krokiem _ - powiedziała kanclerz. Ośrodek stanie się - jej zdaniem - miejscem, gdzie z empatią będą wspominane losy Niemców pozbawionych ojczyzny. _ To nakaz miłosierdzia _ - powiedziała Merkel, dziękując Steinbach za _ forsowanie tego projektu pomimo silnych oporów _. Zapewniła, że rząd zatroszczy się o to, by tempo prac budowlanych nie osłabło. Otwarcie placówki planowane jest na 2016 rok.

Merkel przypomniała o najnowszej inicjatywie kierowanego przez nią rządu, który ustanowił 20 czerwca Dniem Pamięci o Ofiarach Wypędzeń. Jak zaznaczyła, oba projekty pomyślane są tak, by nie ograniczać się tylko do niemieckich ofiar. _ Nie tylko Niemcy byli ofiarami ucieczek i wypędzeń _ - powiedziała Merkel. Wspominała wypędzenie Polaków przez Niemców z zachodnich terenów Polski przyłączonych do III Rzeszy podczas II wojny światowej.

Wypędzenia są zawsze bezprawiem - powtarzała Merkel, dodając, że nic nie może ich usprawiedliwić. Pochwaliła niemieckie ziomkostwa za politykę pojednania i nawiązywanie przyjacielskich kontaktów z krajami ich pochodzenia.

Merkel podziękowała odchodzącej na jesieni ze stanowiska szefowej BdV Erice Steinbach za 16-letnie kierowanie organizacją. Określiła ją mianem _ najważniejszego głosu wypędzonych _. Zaangażowanie Steinbach przyniosło jej wiele uznania, ale była ona też obiektem krytyki, a nawet osobistych ataków - przypomniała Merkel. Jak podkreśliła, Steinbach udało się zrealizować najważniejszy cel - _ losy niemieckich wypędzonych nie uległy zapomnieniu _.

Działalność Steinbach była ostro krytykowana przez Polskę i Czechy. Warszawa i Praga obawiały się, że jej projekt Centrum przeciwko Wypędzeniom, który w pierwotnej wersji miał być kierowany przez BdV, może prezentować wypaczoną wizję historii.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/211/m317651.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/merkel;grozi;nowymi;sankcjami;wobec;rosji,1,0,1607681.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Merkel grozi nowymi sankcjami wobec Rosji Szefowa niemieckiego rządu powiedziała, że będzie to tematem sobotniego szczytu Unii Europejskiej w Brukseli.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/3/m95747.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/angela;merkel;z;wizyta;w;kijowie,148,0,1604244.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kanclerz Niemiec z oficialną wizytą w Kijowie Angela Merkel będzie rozmawiać w Kijowie z prezydentem Petrem Poroszenką oraz premierem Arsenijem Jaceniukiem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/179/m122803.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/minister;obrony;niemiec;jestesmy;gotowi;dac;bron;i;amunicje,69,0,1602629.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Niemcy gotowe są uzbroić irackich Kurdów Szefowa resortu obrony wyjaśniła, że ministrowie gabinetu kanclerz Angeli Merkel będą w najbliższych dniach analizować, jaki sprzęt jest Kurdom najbardziej potrzebny i co konkretnie Niemcy mogą im zaoferować
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)