Notowania

meksyk
30.08.2011 08:07

Meksyk: Szkoły w Acapulco strajkują z obawy przed gangami

Protest objął 140 placówek w meksykańskim Acapulco.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

140 szkół podstawowych w meksykańskim kurorcie zastrajkowało zaledwie tydzień po rozpoczęciu roku szkolnego. Nauczyciele boją się porwań i napadów gangów narkotykowych, które wymuszają haracze.

Około 600 nauczycieli w położonych na wzgórzach dzielnicach nędzy w Acapulco oświadczyło, że są zastraszeni przypadkami porwań dla okupy oraz brutalnym wymuszaniem haraczu. 140 spośród 1400 szkół w Acapulco pozostało wczoraj zamkniętych.

Nauczyciele otrzymują pogróżki, żądania oddawania gangom połowy pensji. Wokół szkół ostentacyjnie jeżdżą samochody, z których otwartych okien wysuwają się kolby karabinów. Policja, do której zwrócono się o ochronę i wysłanie wzmocnionych patroli do sześciu okręgów miasta zignorowała te prośby.

Wojna przeciw narkobiznesowi, która toczy się w Meksyku od lat, a od 2006 roku przybrała charakter totalnej ofensywy, nie przyniosła na razie pożądanych rezultatów, nakręciła jednak spiralę przemocy i rozpętała krwawe walki między kartelami oraz pomniejszymi gangami o terytoria i dochody, które nie pochodzą z handlu narkotykami, jak wymuszenia i okupy.

Acapulco położone na zachodnim wybrzeżu nad Pacyfikiem i Ciudad Juarez przy granicy z USA, to miasta, które szczególnie dramatycznie _ wciągnął wir przemocy _ - pisze AP.

Ucierpiało zwłaszcza Ciudad Juarez, którre stało się jednym z najbardziej niebezpiecznych miast świata, z powodu terytorialnej wojny pomiędzy kartelami Juarez i Sinaloa, które walczą o trasy przemytu narkotyków do USA. Od 2008 roku w Juarez zginęło ponad 6 000 osób.

W obydwu miastach porwania i morderstwa są niemal na porządku dziennym, a do grup zawodowych, od których kartele wymuszają tam haracze dołączyli właśnie nauczyciele.

Czytaj więcej na temat działalności gangów w Meksyku
[ ( http://static1.money.pl/i/h/26/t92698.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kartele;narkotykowe;morduja;tez;dzieci,215,0,871895.html) Kartele narkotykowe mordują też dzieci Wczorajszy dzień był jednym z najkrwawszych w 2011 roku w Meksyku. Zginęło 18 osób.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t148583.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kartel;sciaga;haracze;nawet;od;walk;bykow,19,0,860947.html) Kartel ściąga haracze nawet od walk byków Meksykański gang La Familia czerpie zyski ze ściągania haraczy od rolników, górników, przedsiębiorców, a nawet pobiera procent od koncertów i walk byków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/255/t139007.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/demonstrowali;na;ulicach;przeciwko;gangom,139,0,825483.html) Demonstrowali na ulicach przeciwko gangom Sto tysięcy mieszkańców stolicy Meksyku domagało się od władz zmiany strategii walki z kartelami narkotykowymi.
Tagi: meksyk, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz