Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mediacja - wyjście awaryjne z wielu sytuacji

0
Podziel się:

Należności bezsporne należą się nam bez dyskusji. Uruchamiamy windykację i czekamy na pieniądze. Często jednak zbyt długo i czasem bezskutecznie. Alternatywą dla windykacji może być mediacja.

Mediacja - wyjście awaryjne z wielu sytuacji

Należności bezsporne jak sama nazwa wskazuje należą się nam bez dyskusji. Uruchamiamy windykację i czekamy na pieniądze. Często jednak zbyt długo i czasem bezskutecznie. Alternatywą dla windykacji może być mediacja. Pytanie kiedy można ją zastosować?

Należności bezsporne wynikają przede wszystkim z niezapłaconych faktur, rachunków, not odsetkowych lub weksli. Do ich odzyskania możemy zastosować mediację, która pozwala na bardziej polubowne odzyskanie należności. Za mediacją przemawia też czas postępowania przed sądem. Średnio w Polsce proces sądowy trwa 780 dni, w przypadku postępowania mediacyjnego zajmuje średnio 30 dni.

Często utrata płynności finansowej może oznaczać bankructwo firmy.ZOBACZ TAKŻE:

Postępowanie mediacyjne pozwala na osiągnięcie rozsądnego kompromis co do kwoty należności i harmonogramu spłat. W ugodzie podpisanej przed mediatorem możemy ustalić rozwiązania satysfakcjonujące obie strony.
* Mediacja - klauzula wykonalności i przerwanie biegu przedawnienia *

Takiej ugodzie zawartej przed mediatorem sąd nadaje klauzulę wykonalności, czyli tym samym nadaje się ona do egzekucji komorniczej. Do _ Za mediacją przemawia też czas postępowania przed sądem. Średnio w Polsce proces sądowy trwa 780 dni, w przypadku postępowania mediacyjnego zajmuje średnio 30 dni. _tej pory ugoda była kolejną umową w obrocie cywilnoprawnym a jej przymusowa egzekucja wiązała się z długotrwałym procesem sądowym. W obecnej sytuacji stan prawny pozwala na śmiałe korzystanie z mediacji.
* *Zgodnie z nowymi przepisami Kodeksu Postępowania Cywilnego wszczęcie postępowania mediacyjnego przerywa bieg przedawnienia. Do czasu nowelizacji w zakresie mediacji przerwanie biegu przedawnienia następowało wyłącznie poprzez dokonanie czynności przed sądem. Dzięki zmianie prawa dochodzący swoich roszczeń wszczynając mediację nie naraża się już na przedawnienie, na które naraża się w trakcie postępowania windykacyjnego.

Koszty mediacji

Poza tym koszt postępowania sądowego jest droższy od postępowania mediacyjnego. Przykładowo w sporze o wartość przedmiotu 100 tysięcy złotych, koszty sądowe wynoszą ponad 11 tysięcy złotych (opłata sądowa 5000 złotych, koszty reprezentacji min. 3600 plus VAT, 2 instancja - minimum 1800 złotych plus VAT, razem daje to 11.588 złotych). Koszt mediacji jest dwukrotnie niższy! Wynosi w tym przypadku 6 procent x 100.000 – koszt mediacji w tej sprawie wynosi 6000 złotych plus VAT.

Zachowanie dobrych relacji biznesowych

Firmy coraz bardziej zaczynają doceniać wagę dobrych relacji biznesowych, gdyż są one gwarancją stałości umów i długotrwałej współpracy. W postępowaniu windykacyjnym, w którym jedna strona traktowana jest jako_ Koszt postępowania sądowego jest droższy od postępowania mediacyjnego. Mediacja często jest dwukrotnie tańsza, a do tego przebiega znacznie szybciej niż proces sądowy. _ dłużnik i jest prowadzone działanie bez względu na jej stanowisko szanse na dalszą współpracę są znikome. W postępowaniu mediacyjnym, gdzie partnerstwo jest naczelną zasadą bardzo często dochodzi wręcz do zacieśnienia relacji biznesowych między kontrahentami.

Mediacja sposobem na rozwiązanie sporów między pracodawcą a pracownikiem

Mediacja może być także zastosowana w sporach pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Mediator często doprowadza do szybkiego rozwiązania konfliktu, w bardzo krótkim czasie. Może zostać wypracowany kompromis z korzyścią zarówno dla jednej jak i drugiej strony. Kiedy wyrok wydaje sąd pracy, spór zawsze kończy się autorytarnym rozstrzygnięciem. W dzisiejszych czasach, kiedy coraz trudniej o kompetentnych i lojalnych pracowników mediacja może się okazać dobrym sposobem na to, by pracodawca był postrzegany jako osoba dbająca o interesy pracownika. Instytucja mediacji pomaga w tworzeniu wizerunku rzetelnego pracodawcy.

Zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy gdy wartość sporu nie przekracza 50 tysięcy złotych pracownik w przypadku wniesienia pozwu do sądu przeciwko pracodawczynie ponosi żadnej opłaty wstępnej. To może oznaczać dla pracodawcy konieczność poniesienia kosztów zastępstwa procesowego. _ Mediacja może być także zastosowana w sporach pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Wyrok sądu zawsze kończy się autorytarnym wyrokiem. Instytucja mediacji pomaga w tworzeniu wizerunku rzetelnego pracodawcy. _ Ponadto nie bez znaczenia jest sposób rozwiązywania sporów. Pracodawca może zabezpieczyć się przed tego typu sytuacjami, zawierając w umowie o pracę klauzulę, iż spory będą rozwiązywane poprzez mediację, prowadzoną przez specjalistyczną kancelarię. To jedna z możliwości, które mogą zainteresować przedsiębiorców.

Mediacja ma wiele istnych zalet i jedną wadę – wciąż jest niedoceniana wśród przedsiębiorców. Wynika to z tego, iż zmiany w prawie nastąpiły stosunkowo niedawno. Być może z czasem przedsiębiorcy dostrzegą, że mediacja jest niejednokrotnie szybszym, tańszym i bardziej przyjaznym sposobem na rozwiązywanie sporów i dochodzenie swoich roszczeń. W biznesie ważne jest nie tylko odzyskanie długu, ale także sposób w jaki to nastąpi. Mediacja zamienia słowo dłużnik na partner, a biznes najlepiej robi się z partnerem.

Krzysztof Ślęzak

Autor jest wspólnikiem w kancelarii Auxilium

wiadomości
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)