Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Media na Białorusi. Rozpoczął się I Kongres Mediów Katolickich

W pierwszym dniu trzydniowego spotkania z wykładem dla uczestników wystąpił polski reżyser Krzysztof Zanussi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(selensergen/iStockphoto)

Metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz otworzył w Grodnie na Białorusi I Kongres Katolickich Mediów. W pierwszym dniu trzydniowego spotkania z wykładem dla uczestników wystąpił polski reżyser Krzysztof Zanussi.

W kongresie, odbywającym się w siedzibie grodzieńskiego wyższego seminarium duchownego, bierze udział ponad 100 osób: przedstawiciele białoruskiej prasy katolickiej, stron internetowych, blogerzy oraz katolicy pracujący jako dziennikarze w świeckich mediach.

Są także dziennikarze z Polski, Rosji i Litwy. Dewiza kongresu to: _ Internet, radio, prasa, telewizja: my, katolicy, tu jesteśmy! _.

W programie kongresu są wykłady, dyskusje i okrągłe stoły. Przewidziano wystąpienia nuncjusza papieskiego na Białorusi abp. Claudio Gugerottiego oraz przedstawicieli białoruskiego Ministerstwa Informacji. Będzie także obecny dyrektor programowy Radia Watykańskiego ks. Andrzej Koprowski.

Krzysztof Zanussi wygłosił dla uczestników wykład _ Katolickie, chrześcijańskie i ogólnoludzkie. Katolik w mediach elektronicznych _; poprowadzi też warsztaty _ Jak mówić prawdę w mediach audiowizualnych? _.

W ramach kongresu uczestnicy będą mogli oddać hołd relikwiom o. Maksymiliana Kolbego, przywiezionym na Białoruś z Niepokalanowa z okazji przypadającej 14 sierpnia 71. rocznicy jego śmierci. Na specjalnie przygotowanej wystawie będzie można zapoznać się z życiem i działalnością o. Kolbego, w tym wydawniczą.

Jak powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Białorusi Jury Sańko, na Białorusi działają różne media katolickie, w tym portal catholic.by i grodnensis.by.

_ - Każda diecezja ma swoją stronę internetową. Istnieją katolickie wydawnictwa i pisma. W diecezji mińsko-mohylewskiej wychodzi czasopismo "Ave Maria", w pińskiej "Dyałoh", w witebskiej "Katalicki Wiesnik", w grodzieńskiej _"Słowa Życcia" i wiele innych" - wymienił Sańko.

Jak dodał, na Białorusi nie ma radia katolickiego, natomiast w państwowym radiu białoruskim jest transmitowana niedzielna msza święta, są też audycje da katolików. Według danych podawanych przez abp. Kondrusiewicza, na Białorusi żyje ok. 1,5 mln katolików.

Czytaj więcej o sytuacji na Białorusi w Money.pl
Jego artykuły mogły psuć stosunki z Polską _ KGB działa wybiórczo, punktowo, wybierając najaktywniejszych działaczy, żeby ich zneutralizować i złamać. _
Policjanci z Niemiec szkolili białoruskich milicjantów Co najmniej stu funkcjonariuszy białoruskich sił bezpieczeństwa wzięło udział w latach 2008 - 2011 w szkoleniach na terenie Niemiec - czytamy w internetowym wydaniu ukazującej się w Berlinie gazety.
Zachód szykuje się na białoruskie wybory Kierownictwo misji obserwacyjnej OBWE na wrześniowe wybory parlamentarne przybyło dziś rano na Białoruś.
Tagi: wolność słowa na białorusi, białoruś, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz