Notowania

trzynastka
05.03.2013 22:55

Matki na macierzyńskim dostaną trzynastki

Nowe regulacje mają wejść w życie wraz z ogłoszeniem ich w Dzienniku Ustaw.

Podziel się
Dodaj komentarz
(DomenicoGelermo/iStockphoto)

Rząd przyjął projekt noweli ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu dla pracowników jednostek sfery budżetowej - podało Centrum Informacyjne Rządu. Chodzi o możliwość otrzymania trzynastej pensji przez kobiety, które korzystały z urlopu macierzyńskiego.

W komunikacie CIR poinformowało, że rozszerzono listę osób, które nie muszą spełniać wymogu przepracowania sześciu miesięcy (w ciągu roku kalendarzowego u tego samego pracodawcy), aby otrzymać tzw. trzynastą pensję. _ Chodzi o pracowników, którzy skorzystali z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego _ - czytamy w komunikacie.

Proponowane rozwiązanie wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 9 lipca 2012 r., który stwierdził niezgodność z konstytucją przepisu ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej, który pomija okres urlopu macierzyńskiego jako uprawniający do tzw. 13. pensji (w wielkości proporcjonalnej do okresu pracy) w sytuacji nieprzepracowania u danego pracodawcy sześciu miesięcy w ciągu roku kalendarzowego.

_ Obecnie, jeśli pracownik nie przepracował u jednego pracodawcy całego roku, zachowuje prawo do tzw. trzynastki w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, ale pod warunkiem, że pracował przynajmniej pół roku. Jednak prawo dopuszcza wyjątki od tej zasady, czyli zwalnia z konieczności spełnienia tego warunku (przepracowania co najmniej sześciu miesięcy) m.in. w sytuacji, kiedy pracownik korzysta z urlopu wychowawczego, z urlopu dla poratowania zdrowia, urlopu do celów naukowych, artystycznych lub kształcenia zawodowego _ - wyjaśniono w komunikacie.

Jak podkreślono, oznacza to, że w takich przypadkach pracownik ma prawo do _ 13 _ bez przepracowania co najmniej sześciu miesięcy. _ Jednak z tego preferencyjnego rozwiązania nie mogą korzystać osoby, które korzystały z urlopu macierzyńskiego. Trybunał Konstytucyjny uznał, że takie przepisy wykluczają matkę, która - zgodnie z konstytucją - ma prawo do szczególnej pomocy państwa przed i po urodzeniu dziecka _ - napisano w komunikacie.

Nowe regulacje mają wejść w życie wraz z ogłoszeniem ich w Dzienniku Ustaw.

Czytaj więcej w Money.pl
Trzynasta pensja a wymiar zasiłku Na początku roku w podstawie wymiaru zasiłku trzeba uwzględnić trzynastkę z poprzedniego roku.
"Matki I kwartału" ucierpią, bo brak 0,5 mld zł Wszyscy, którzy 1 września będą na urlopie macierzyńskim, będą mogli skorzystać z jego wydłużenia.
Więcej trzynastek dla urzędników. Już pewne Zamiast trzynastek lepsze byłyby podwyżki dla najlepszych - twierdzą szefowie urzędów.
Tagi: trzynastka, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz