Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Masakra w Norwegii: Breivik kupił chemikalia we Wrocławiu?

0
Podziel się:

W manifeście liczącym ponad 1500 stron Norweg przyznał się do zakupu chemikaliów w polskim sklepie.

Masakra w Norwegii: Breivik kupił chemikalia we Wrocławiu?
(action press/East News)

Anders Behring Breivik przyznał się przed sądem do strzelaniny na wyspie Utoya i zamachu bombowego w Oslo. Sprawca podwójnego ataku, w którym zginęło 76 osób, w areszcie tymczasowym spędzi osiem tygodni, w tym cztery w odosobnieniu.* *


aktualizacja 19.53

Breivik nie uznał się jednak za winnego popełnienia przestępstwa. Tłumaczył, że chciał ochronić swój kraj i Europę przed islamem oraz marksizmem - poinformował w poniedziałek sędzia Kim Heger, przedstawiając dziennikarzom wyniki trwającego około 35 minut przesłuchania, które odbyło się za zamkniętymi drzwiami.

32-letni Norweg oskarżył partię premiera o _ masowy import muzułmanów _. Według niego Partia Pracy zdradziła kraj. Przeprowadzając atak na wyspie Utoya, gdzie odbywał się obóz młodzieżówki tej partii, chciał utrudnić późniejszy nabór do ugrupowania. Celem ataku było _ wysłanie silnego sygnału _, a nie zabicie jak największej liczby osób - mówił Heger.

Podejrzany zeznał, że miał współpracowników. _ Złożył oświadczenia, które wymagają dalszego śledztwa, m.in. takie, że _ są dwie komórki w naszej organizacji _ _ - oświadczył sędzia, nie podając żadnych szczegółów. Wcześniej policji oraz swojemu prawnikowi Norweg mówił, że działał sam.

Norweg spędzi dwa miesiące w areszcie tymczasowym, bez dostępu do poczty czy mediów. Nie będzie mu przysługiwało prawo do odwiedzin. Przez cztery tygodnie będzie przebywał w całkowitym odosobnieniu. Jeśli Brevik zostałby zwolniony, mógłby fałszować dowody - wyjaśnił sędzia.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/249/t100345.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/policja;pilnuje;ojca;breivika;jest;zalamany,69,0,880197.html) Policja u ojca Breivika. _ To był szok _
Według norweskiego prawa, maksymalny czas tymczasowego aresztowania wynosi cztery tygodnie, ale w wyjątkowych sytuacjach może to być osiem tygodni. Właśnie takiego okresu aresztu żądała prokuratura. Decyzją sądu okres ten może zostać później przedłużony.

Sędzia Heger zdecydował się na zamknięcie posiedzenia dla publiczności i mediów na prośbę policji. Nie pozwolił także Breivikowi na zeznawanie w mundurze. Podejrzany chciał otwartej rozprawy. Jego adwokat powiedział, że Breivik ma _ dwa życzenia: po pierwsze, chce, by jego rozprawa była publiczna, a po drugie, by mógł mieć na sobie mundur _. _ Nie wiem, o jaki mundur chodzi _ - dodał adwokat.

Gazeta _ VG _ opublikowała zdjęcia Breivika. Na tylnym siedzeniu samochodu terenowego widać lekko uśmiechniętego, ubranego w czerwony sweter blondyna. W drodze do sądu ludzie uderzali w szyby samochodu, którym jechał 32-latek. Krzyczeli: _ Cholerny zdrajca _. Samochód został nawet na chwilę zatrzymany przez protestujących na ulicy, lecz kontynuował jazdę po interwencji policji - poinformowali świadkowie.

Liczba ofiar może się zmienić

Jak powiedział przedstawiciel policji Oeystein Maeland, na wyspie Utoya, gdzie odbywał się obóz młodzieżówki Partii Pracy, zastrzelonych zostało 68 osób, a nie 86, jak podawano wcześniej. W ataku bombowym w Oslo śmierć poniosło 8 osób. Wcześniejszy bilans mówił o siedmiu ofiarach.

_ - Liczba ta może jednak jeszcze wzrosnąć _ - dodał. Wyjaśnił, że wciąż trwają poszukiwania ciał. Nie powiedział jednak, ile osób nadal uznaje się za zaginione.

_ - W piątek po południu na wyspie panował chaos. Policja musiała koncentrować się na pomocy rannym, więc możliwe jest, że niektóre ciała policzono kilkakrotnie _ - tłumaczył Maeland.

Policja nie wykluczyła także, iż Anders Behring Breivik mógł mieć wspólników. - _ Nie możemy całkowicie wykluczyć, że inne osoby mogły być zaangażowane w to, co się stało _ - powiedział prokurator Christian Hatlo, pytany dziennikarzy o inne _ komórki _ w organizacji Breivika.

Chemikalia kupił w polskim sklepie

Swój manifest pt. _ 2083. Europejska Deklaracja Niepodległości _ Breivik opublikował w internecie pod pseudonimem Andrew Berwick. Załączył do niego dziennik z opisem przygotowań do zamachu.

Pisze w nim, że zakupił w grudniu 2010 roku przez internet w polskim sklepie chemicznym Keten 0,3 kg azotynu sodu za kwotę 10 euro. Firma Keten z Wrocławia ma stronę internetową w języku norweskim. Azotyn sodu to środek używany do konserwacji mięsa, używany w Norwegii do konserwacji mięsa z łosia. Za środek Norweg zapłacił kartą płatniczą.

W tej samej firmie również w grudniu 2010 roku Breivik zamówił i opłacił przelewem bankowym (2 tys. euro) 150 kg proszku aluminiowego, ale narzekał, że dostawca jest niesolidny i ignoruje jego e-maile. Norweg tłumaczył w zamówieniu, że środek ten jest mu potrzebny jako składnik farby do zabezpieczania łodzi. Przyznał, że obawiał się, że polski sklep może być monitorowany przez europejskie agencje wywiadowcze.

W manifeście Norweg wielokrotnie powołuje się na polskie doświadczenia z historii. W sumie wymienia Polskę 47 razy.

Zobacz także: Zobacz film z wyspy Utoya (Russia Today, ang.):

Podziwia polskiego króla Jana III Sobieskiego, który jego zdaniem zwyciężając w bitwie pod Wiedniem (1683 rok) _ po raz ostatni zagroził Muzułmanom w tradycyjny (wojenny) sposób _.

Na drugiej stronie czytaj o podjętej po zamachach akcji CBŚ i ABW

Norweg wymienia również polskie _ prawicowe nacjonalistyczne ugrupowania _ podając odnośniki do ich stron internetowych. Zalicza do nich Samoobronę RP, Ligę Polskich Rodzin, Narodowe Odrodzenie Polski, Ligę Obrony Suwerenności, Prawo i Sprawiedliwość.

Zauważa, że z powodu niewielkiej liczby imigrantów, tego typu partie w Europie Wschodniej nie zmobilizowały się przeciwko imigrantom, występują za to przeciwko Unii Europejskiej.

Anders Behring Breivik w swoim manifeście cytuje m.in. _ Zniewolony umysł _ polskiego noblisty Czesława Miłosza.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/64/t153152.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/dramat;w;norwegii;relacje;swiadkow;masakry;na;wyspie;utoya,161,0,879521.html) Złapano drugiego podejrzanego. Miał nóż

CBŚ i ABW sprawdzały polski wątek, który pojawił się w manifeście 32-letniego Andersa Behring Breivikowa, podejrzanego o dokonanie piątkowych zamachów terrorystycznych w Oslo i na wyspie Utoya. Chodzi o sprzedaż chemikaliów, które miały posłużyć do produkcji bomby.

_ Manifest 2083 _, który Breivikow zamieścił w interecie, jest m.in. zapisem jego przygotowań do zamachów, w których zginęły co najmniej 93 osoby. Wynika z niego m.in., że swoje pierwsze zamówienie na chemikalia potrzebne do skonstruowania zapalnika bomby złożył u zarejestrowanego on-line dostawcy z Polski.

Dziś pojawiła się informacje, że w związku z zamachami w Norwegii, policja i ABW zatrzymały właściciela firmy internetowej handlującej chemikaliami. Miał usłyszeć zarzut pomocnictwa w zabójstwie. Prokuratura i CBŚ zdementowały doniesienia RMF FM.

Wcześniej informowano, że ABW i CBŚ na Dolnym Śląsku przeprowadziły działania po informacjach z Norwegii ws. zamachów. Służby miały sprawdzać polski wątek w sprawie.

Ani policja, ani prokuratura nie chcą oficjalnie ujawnić żadnych szczegółów związanych z prowadzonymi czynnościami. _ - Mogę powiedzieć jedynie, że w piątek dostaliśmy od policji norweskiej prośbę o sprawdzenie pewnych informacji i sprawdzaliśmy je. Zaangażowane w to było Centralne Biuro Śledcze, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i wrocławska prokuratura _ - powiedział rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t100481.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chrzescijanie;urazeni;sprawca;byl;psychopata,19,0,880147.html) Chrześcijanie urażeni: Sprawca był psychopatą Po zamachach w Norwegii nie da się już jednoznacznie określić profilu terrorystów ze względu na wiarę lub przynależność etniczną - pisze zgodnie prasa w Czechach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/64/t153152.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/dramat;w;norwegii;relacje;swiadkow;masakry;na;wyspie;utoya,161,0,879521.html) Złapano drugiego podejrzanego. Miał nóż 32-letni mężczyzna określany jako _ chrześcijański fundamentalista _ strzelał do młodzieży przez 1,5 godziny. Zabił co najmniej 85 osób.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)