Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
fort hood
23.08.2013 20:15

Masakra w Fort Hood. Były żołnierz uniknie kary śmierci?

Ława przysięgłych amerykańskiego sądu wojskowego uznała dzisiaj, że major Nidal Hasan jest winny zamordowania z premedytacją 13 osób.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mikdam/Dreamstime)

Ława przysięgłych amerykańskiego sądu wojskowego uznała dzisiaj, że major Nidal Hasan, oskarżony o dokonanie w 2009 r. masakry w bazie wojskowej Fort Hood w Teksasie, jest winny zamordowania z premedytacją 13 osób.

Przysięgli uznali też, że Hasan jest winny usiłowania zabójstwa z premedytacją kolejnych 32 osób. Oznacza to, że może zostać skazany na śmierć. Druga część procesu, podczas której przysięgli będą debatowali na karą, na jaką skazany zostanie sprawca masakry, rozpocznie się w poniedziałek.

Ława przysięgłych przestawi swe rekomendacje sędziemu, który wyda wyrok. Proces Hasana rozpoczął się na początku sierpnia. Oskarżony zrezygnował z adwokatów i zdecydował, że będzie się bronił sam.

5 listopada 2009 roku Hasan, wojskowy psychiatra, w ciągu zaledwie kliku minut oddał na oślep około 100 strzałów. Jest oskarżony o zabicie 13 osób (12 żołnierzy i cywila) i zranienie 32. Jak później tłumaczył, zrobił to dlatego, że chciał bronić talibskich przywódców przed amerykańskimi żołnierzami przygotowującymi się do wyjazdu do Afganistanu.

Hasan przepraszał już wcześniej za to, że był członkiem amerykańskiej armii. Próbował też zrezygnować z amerykańskiego obywatelstwa.

Hasan wielokrotnie przyznał, że to on strzelał w Fort Hood. Powołując się na prawo wojskowe, prokuratorzy, a także sędzia odmówili mu jednak skorzystania z procedury przyznania się do winy, co pozwoliłoby mu uniknąć kary śmierci.

Proces jest postrzegany jako test dla sądownictwa wojskowego w USA. W komentarzach dominują opinie, że nawet jeśli sąd orzeknie karę śmierci, może minąć wiele lat, zanim - jeśli w ogóle - kara zostanie wykonana. Hasan najpewniej odwoła się od wyroku, a to według ekspertów ds. sądownictwa wojskowego oznacza kolejne kilkanaście lat procesów apelacyjnych. Poza tym wykonanie kary śmierci będzie wymagać zgody prezydenta USA.

Czytaj więcej w Money.pl
Sprawca masakry w Ford Hood przed sądem W bazie wojskowej w Teksasie, major Nidal Hasan zastrzelił 13 osób. Proces postrzegany jest jako test dla wojskowego sądownictwa w USA.
Były minister skazany na karę śmierci Ahmed Ibrahim został uznany winnym podżegania do przemocy względem rebeliantów podczas powstania, które wybuchło w 2011 roku.
Kara śmierci za handel narkotykami Skazana czwórka mężczyzn miała wprowadzić na rynek 50 kg heroiny.
Tagi: fort hood, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz