Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Masakra w Denver. Morderca myśli, że jest Jokerem

0
Podziel się:

Znajomi określają go jako cichego człowieka, który lubi gry wideo. Ukończył studia z wyróżnieniem i chodził do kościoła.

Masakra w Denver. Morderca myśli, że jest Jokerem
(PAP/EPA)

Sprawca masakry w kinie pod Denver, 24-letni James Eagan Holmes, jutro stanie przed sądem - poinformowała amerykańska policja. W wyniku jego ataku zginęło 12 osób, a ponad 50 zostało rannych.

Holmes przetrzymywany jest w odosobnionej celi więzienia Arapahoe Detention Center w Littleton pod Denver. Nie współpracuje z policją i niewiele mówi - informują lokalne media. W dalszym ciągu nie wiadomo, jakim kierował się motywem.

24-latek został zatrzymany w nocy z czwartku na piątek na tyłach centrum handlowego, w którym znajduje się multipleks Century 16. Uzbrojony, w masce gazowej i kamizelce kuloodpornej zaczął strzelać na premierze trzeciej części filmu o Batmanie _ Mroczny Rycerz powstaje _. Wcześniej cisnął w kierunku widowni pojemnik z gazem.

Nie stawiał oporu, a aresztującym go policjantom miał powiedzieć, że _ jest Jokerem, wrogiem Batmana _, czyli jednym z bohaterów filmu. Miał ufarbowane włosy na pomarańczowo-czerwony kolor.

Amerykańska policja całkowicie rozminowała mieszkanie sprawcy strzelaniny w kinie w mieście Aurora pod Denver w stanie Kolorado, w której zginęło 12 osób - poinformowały władze.

_ - Wszystkie niebezpieczne materiały zostały usunięte _ z mieszkania domniemanego sprawcy, 24-letniego Jamesa Holmesa - poinformowały na Twittrze siły porządkowe, na które powołuje się agencja AFP.

Potwierdził to również w rozmowie z Reuterem anonimowy funkcjonariusz sił bezpieczeństwa. Więcej szczegółów nie podano. Policja weszła do zaminowanego mieszkania Holmesa; saperzy rozbroili ładunki wybuchowe i pomyślnie przeprowadzili kontrolowaną detonację.

Po ujęciu przez policję sprawca ataku w kinie przyznał, że w jego mieszkaniu znajdują się materiały wybuchowe. Policja twierdzi, że do ataku przygotowywał się od miesięcy, gromadząc ładunki.

Rozbrojenie materiałów w mieszkaniu podejrzanego było konieczne nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale również ze względu na dowody, które mogłyby pomóc w wyjaśnieniu motywów, jakimi kierował się mężczyzna.

_ _

Broń, z której strzelał, nabył legalnie w sklepach w Denver i jego okolicy. Pierwszą sztukę, pistol Glock kaliber 40, kupił 22 maja. Sześć dni później strzelbę Remington. Następnie 7 czerwca półautomatyczny karabin AR-15, a dzień później drugi pistolet Glock. Około 6 tys. sztuk amunicji nabył w internecie.

W internecie pojawiły się zdjęcia z wizerunkiem Jamesa Holmesa opublikowane przez portal Adult Friend Finder dla osób szukających seksualnych przygód. Plotkarski portal TMZ podał, że mężczyzna przypominający Holmesa założył tam swój profil na kilka dni przed strzelaniną. Miał także napisać: _ Czy odwiedzicie mnie w więzieniu? _. Policja nie potwierdziła tych informacji.

Sprawca pochodzi z San Diego w Kalifornii. Po ukończeniu z wyróżnieniem studiów na Uniwersytecie Kalifornijskim w Riverside od czerwca ub. roku uczył się na wydziale neurologii Akademii Medycznej Uniwersytetu Kolorado. Przed miesiącem zaczął wycofywać się z programu umożliwiającego zdobycie doktoratu. Z informacji opublikowanych w sobotę przez _ Washington Post _ wynika, że Holmes od wiosny miał problemy z zaliczaniem testów.

W czasach szkoły średniej w San Diego, gdzie mieszkał z rodziną, był w składzie drużyny piłki nożnej. Liceum Westview ukończył z wyróżnieniem.

Sąsiedzi, znajomi i inne osoby, które go znały, opisują go, jako inteligentnego, dobrze wychowanego młodego człowieka, który uczęszczał do lokalnego kościoła prezbiteriańskiego. Niektórzy mówią o jego _ sarkastycznym humorze _, inni podkreślają, że był raczej cichy. _ Lubił gry wideo, godzinami grał w Guitar Hero _ - dodają. Nie udzielał się na portalach społecznościowych; nie miał konta na Facebooku, czy Twitterze. Policja potwierdziła, że nie miał żadnych problemów z prawem. W 2011 roku otrzymał mandat za szybką jazdę.

W wyniku ataku Holmesa, do którego doszło w nocy z czwartku na piątek, zginęło 12 osób, a ponad 50 zostało rannych, w tym dzieci. Siedem osób pozostaje w stanie krytycznym. Najmłodszą śmiertelną ofiarą jest sześcioletnia dziewczynka.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent Obama zawiesza kampanię _ Będą inne dni na politykę. Uważam, że jest to dzień na modlitwę i refleksję _ - powiedział Obama na specjalnie skróconym spotkaniu ze swymi zwolennikami w Fort Myers na Florydzie.
Planował atak od miesięcy. 12 zabitych Amerykańska policja całkowicie rozminowała mieszkanie sprawcy strzelaniny, w której zginęło 12 osób.
Reżyser o masakrze: Okrutny, bezlitosny czyn _ W imieniu aktorów i całego zespołu twórców filmu "Mroczny rycerz powstaje" chciałbym wyrazić nasz głęboki smutek wobec tej bezsensownej tragedii _ - oświadczył reżyser filmu o Batmanie.
Przed masakrą kupił prawdziwy arsenał Sprawca masakry poświęcił wiele czasu, by przygotować akcję. W mieszkaniu zainstalował skomplikowany system bomb-pułapek, zaopatrzył się w dwa pistolety, strzelbę oraz karabin szturmowy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)