Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Masakra na placu Tiananmen. 25. rocznica na cenzurowanym

0
Podziel się:

Plac Bramy Niebiańskiego Spokoju w Pekinie to dziś jedno z najlepiej strzeżonych miejsc na Ziemi.

Masakra na placu Tiananmen. 25. rocznica na cenzurowanym
(Allen Timothy Chang/PB/Wikipedia)

25 lat temu, w nocy z 3 na 4 czerwca chińskie wojsko dokonało pacyfikacji protestów studenckich na Placu Tiananmen w Pekinie. Do uczestników pokojowych manifestacji wojsko otworzyło ogień. Liczba ofiar śmiertelnych nie jest znana po dziś dzień.

Plac Bramy Niebiańskiego Spokoju w Pekinie to dziś jedno z najlepiej strzeżonych miejsc na Ziemi. Chińskie władze nie chcą dopuścić aby w 25. rocznicę stłumienia protestów w najbardziej reprezentacyjnym miejscu stolicy Chin doszło do prób upamiętnienia ofiar tamtych wydarzeń.

Ich dokładna liczba nie jest znana. Według chińskich danych zginęło około 300 osób. Według szacunków organizacji międzynarodowych - od 300 do 1000.

Rocznicy wydarzeń na Tiananmen towarzyszą w Pekinie nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Według Amnesty International w związku z newralgiczną dla władz datą aresztowano ponad 50 działaczy społecznych, prawników, dziennikarzy i artystów.

Czytaj więcej w Money.pl
Chiński reżyser płaci grzywnę. Ma za wiele... Twórca takich filmów, jak _ Zawieście czerwone latarnie, Hero i Dom Latających Sztyletów _, naruszył zasady polityki jednego potomka.
Atak na Tiananmen był "aktem dżihadu" 28 października na pekiński plac Tiananmen wjechał samochód typu SUV, który eksplodował przed portretem Mao Zedonga.
Nie wpuszczają ludzi na cmentarz. Politycznie Zakaz wstępu na cmentarz jest jednym ze sposobów uniemożliwiających upamiętnienie pekińskiej wiosny.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)