Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Martin Schultz ujął się za Palestyńczykami. Teraz musi się tłumaczyć

0
Podziel się:

"Nie mogę ograniczać się tylko do mówienia rzeczy, które się wszystkim podobają".

Martin Schultz ujął się za Palestyńczykami. Teraz musi się tłumaczyć
(imago stock&people/EAST NEWS)

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz bronił na łamach internetowego wydania dziennika Die Welt swojego przemówienia w Knesecie przed krytyką ze strony części polityków izraelskich, którzy uznali jego wystąpienie za skandal.

_ - Byłem oczywiście zobowiązany do przedstawienia w Knesecie stanowiska Parlamentu Europejskiego _ - powiedział Schulz. _ - Nie mogę ograniczać się tylko do mówienia rzeczy, które się wszystkim podobają. Muszę poruszać także sprawy konfliktowe _ - tłumaczył polityk niemieckiej SPD.

Przebywający z oficjalną wizytą na terytoriach palestyńskich i w Izraelu Schulz wywołał burzę swoim przemówieniem w izraelskim Knesecie, podnosząc kwestię dostępu Palestyńczyków do wody.

_ - Młody Palestyńczyk zapytał mnie, czemu Izraelczyk może zużywać 70 litrów wody, a Palestyńczyk tylko 17. Nie sprawdziłem tych danych. Pytam was, czy są poprawne _ - mówił Schulz w Knesecie. Ta wypowiedź i jego komentarz dotyczący izraelskiej blokady Strefy Gazy zbulwersował polityków nacjonalistycznej partii Żydowski Dom, którzy wyszli z sali obrad w proteście, krzycząc _ Palestyńczycy to kłamcy _ i _ Wstyd _ oraz po niemiecku _ Hańba _.

Szef PE skrytykował też blokadę Strefy Gazy przez Izrael, ostrzegając, że wywołany blokadą kryzys ekonomiczny doprowadza mieszkańców tych terenów do rozpaczy, co wykorzystują ekstremiści. Schulz odniósł się też krytycznie do izraelskiej polityki osadniczej na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Schulz powiedział _ Die Welt _, że był zaskoczony i poruszony ostrą reakcją, gdyż - jak podkreślił - _ wygłosił przemówienie proizraelskie _. Jak zaznaczył, deputowani, którzy zakłócali jego wystąpienie, należą do _ zwolenników twardej linii _. Zwrócił uwagę, że przedstawiciele kilku frakcji w Knesecie oklaskiwali na stojąco jego przemówienie.

Premier Benjamin Netanjahu skrytykował wystąpienie Schulza jako jednostronne. Zarzucił szefowi PE, że bagatelizuje zagrożenia dla Izraela i wykazuje, odbiera, tak jak wielu innych Europejczyków, wydarzenia na Bliskim Wschodzie w sposób selektywny.

Kwestia dostępu do wody jest wyjątkowo aktualna, bo Izrael i palestyńskie terytoria okupowane doświadczają właśnie najsuchszej od 70 lat zimy.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie udzielili pomocy medycznej - złe papiery Izrael przyjmuje jedynie pisma oznaczone nazwą "Palestyńskie Władze Narodowe" (Autonomia Palestyńska).
Podpalili meczet na Zachodnim Brzegu Na miejscu wypisano antyarabskie hasła. Palestyńscy mieszkańcy twierdzą, że ataku dopuścili się mieszkający w pobliżu żydowscy osadnicy.
Kolejne spotkanie Johna Kerry'ego z Mahmudem Abbasem - Nie ma jeszcze przełomu, ale osiągnęliśmy postępy - powiedział Kerry po tym spotkaniu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)