Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
po
28.10.2013 14:48

Marszałek województwa opolskiego Józef Sebesta rezygnuje z funkcji

Razem z jego odejściem pracę zakończy także cały zarząd województwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Krzysztof Świderski)

Powodem rezygnacji są jego problemy zdrowotne. Józef Sebesta chce być teraz szeregowym radnym sejmiku.

Józef Sebesta o rezygnacji z zajmowanego stanowiska powiedział dziennikarzom podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej. Powodem tej decyzji - jak mówił - są problemy zdrowotne. W ubiegłym tygodniu marszałek przebywał w szpitalu w Zabrzu, gdzie przeszedł zabieg kardiologiczny.

_ - Miałem kolejny incydent zdrowotny, musiałem przejść skomplikowane badania zdrowia, co skutkowało koniecznością wykonania kolejnego zabiegu. Uwzględniając skalę obowiązków, które na mnie ciążą do końca kadencji w 2014 r., zdecydowałem się złożyć rezygnację z funkcji marszałka województwa _ - powiedział Sebesta.

Jego rezygnację musi teraz przyjąć sejmik. Może to zrobić na sesji zwyczajnej albo na nadzwyczajnej. Razem z odejściem marszałka pracę zakończy także cały zarząd województwa.

Sebesta obowiązki marszałka będzie pełnił do czasu wyłonienia jego następcy. Sejmik ma na to trzy miesiące. Następcę wytypuje PO, a następnie przedstawi ją koalicjantom Mniejszości Niemieckiej i PSL. _ - Proszę nie oczekiwać, że w tej chwili będziemy mówić o ewentualnym następcy. To nie jest decyzja, którą podejmuje się tak szybko. O tej decyzji trzeba też wcześniej poinformować koalicjanta _ - powiedział szef PO na Opolszczyźnie Leszek Korzeniowski. Nie chciał rozmawiać o żadnych nazwiskach, które wchodzą w grę.

Decyzją marszałka są zaskoczeni wszyscy politycy w woj. opolskim. Także koalicjanci PO z Mniejszości Niemieckiej i PSL. - _ Wolałbym się o tym dowiedzieć od marszałka, a nie z mediów. To niedobre zachowanie _ - powiedział szef radnych klubu Mniejszości Niemieckiej Norbert Rasch. Dodał, że Sebesta to silny polityk, który dużo zrobił.

_ - To osobista decyzja marszałka Sebesty. Życzę mu jak najlepiej _ - powiedział z kolei poseł SLD Tomasz Garbowski. _ Lider PO Leszek Korzeniowski musi teraz wytypować nową osobę, która dokończy tę kadencję _ - dodał. Oceniając kadencję Sebesty Garbowski powiedział, że w jej trakcie były zarówno wzloty jak i upadki. O podsumowanie jego rządów Sojusz pokusi się za kilkanaście dni i wówczas przedstawi ją opinii publicznej.

_ - Chciałem podziękować marszałkowi za te siedem lat ciężkiej pracy. Byliśmy świadkami realizacji tematów, których inna osoba by nie przeprowadziła _ - powiedział przewodniczący sejmiku Bogusław Wierdak (PO). Sebesta do końca kadencji pozostanie radnym sejmiku.

Zapowiedział również, że później zamierza wycofać się z życia publicznego. Sebesta jest członkiem PO. Był marszałkiem województwa opolskiego przez dwie kolejne kadencje, od 2006 roku. Za jego rządów woj. opolskie wygrało konkurs o Krajową Rezerwę Wykonania, czyli na region najszybciej wydający unijne pieniądze.

Czytaj więcej w Money.pl
Wybory w PO. Na Pomorzu bez niespodzianek - _ Platforma Obywatelska musi być jak porządna piłkarska drużyna, jak Galaktikos _ - mówi Sławomir Nowak.
Protasiewicz następcą Tuska, a Schetyna do sojuszu z Gowinem Politycy wszystkich największych partii politycznych zabrali głos w sprawie sensacyjnych wyników wyborów w PO.
Halicki oficjalnie szefem mazowieckiej PO Polityk nie miał żadnego kontrkandydata.
Tagi: po, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz