Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Marsz antyfaszystowski. Około 1000 osób przeszło ulicami Warszawy

0
Podziel się

Do manifestacji organizowanej przez koalicję Razem Przeciwko Nacjonalizmowi przyłączyły się m.in. OPZZ.

Wanda Nowicka
Wanda Nowicka (PAP/Leszek Szymański)
bEpWInGt

1/7

fot: PAP/Leszek Szymański

Razem Przeciwko Nacjonalizmowi - pod takim hasłem manifestowali w sobotę w Warszawie antyfaszyści, wspierani m.in. przez OPZZ. W marszu, który wiódł m.in. ulicami dawnego getta przeszło - według szacunków służb porządkowych - ok. 1000 osób.

Aktualizacja 18:38

bEpWInGv

_ - Precz z faszyzmem i nacjonalizmem _, _ Nigdy więcej holocaustu _, _ Warszawa wolna od faszyzmu _, _ Nacjonalizm to wojna i terror _ oraz _ Nadchodzą, nadchodzą antyfaszyści _ - krzyczeli demonstrujący na trasie marszu, który rozpoczął się przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego, a zakończył na Umschlagplatz, skąd w latach 1942-1943 Niemcy wywozili Żydów z warszawskiego getta do obozów zagłady m.in. w Treblince.

Manifestanci chcieli w ten sposób przemierzyć drogę, którą Janusz Korczak prowadził dzieci z sierocińca podczas likwidacji warszawskiego getta w 1942 r. Historyczne odniesienie miała też data sobotniej manifestacji - 9 listopada przypadła 75. rocznica Nocy Kryształowej - pogromów Żydów w hitlerowskich Niemczech.

_ - Tolerancja wobec nacjonalizmu i przemocy może doprowadzić do takich wydarzeń, jakie miały miejsce 75 lat temu w Niemczech - podkreślali organizatorzy marszu. _

_ - Do manifestacji organizowanej przez antyfaszystowską koalicję Razem Przeciwko Nacjonalizmowi przyłączyły się m.in. OPZZ, widać też było flagi: Pracowniczej Demokracji, SLD, Federacji Młodych Socjaldemokratów. _

bEpWInGB

Chcielibyśmy zwrócić uwagę społeczeństwa na zagrożenia, jakie niosą ze sobą faszyzm i nacjonalizm. Dziś mamy 75. rocznicę Nocy Kryształowej, która otworzyła Hitlerowi drogę do władzy; a otworzyła dlatego, że było przyzwolenie społeczne na takie działania" - powiedział podczas manifestacji wiceszef OPZZ Andrzej Radzikowski.

Według niego dziś w Polsce też mamy do czynienia z odradzającymi się skrajnymi ruchami nacjonalistycznymi i faszystowskimi. _ Nie ma na to zgody _ - podkreślał Radzikowski.

Także wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka powiedziała dziennikarzom, że 9 listopada to nie tylko dzień pamięci o zbrodniach popełnionych przez faszystów w czasie Nocy Kryształowej, ale też _ dzień rozwagi i ostrzeżenia dla nas, żyjących w Polsce w XXI wieku _.

_ - Tendencje nacjonalistyczne, czasem trącące o faszystowskie, pojawiają się i narastają w Polsce. Mamy z tym do czynienia na co dzień i w Białymstoku, i we Wrocławiu, i w Poznaniu. Nacjonaliści utrudniają debaty na uniwersytecie, wyrzucają cudzoziemców z domów, posuwają się do strasznych zachowań wobec cudzoziemców, gejów, lesbijek i feministek, i na to nie ma zgody _ - powiedziała Nowicka.

bEpWInGC

W jej ocenie polskie władze powinny wyciągnąć lekcję z historii i _ nie przespać takiego momentu, w którym zjawisko nacjonalizmu stanie się nie do opanowania _.

Filip Ilkowski z koalicji _ Razem Przeciwko Nacjonalizmowi _ mówił wcześniej, że w ciągu ostatnich 20 lat z powodów narodowościowych w Polsce zabito kilkadziesiąt osób, a setki pobito. Na stronie internetowej stowarzyszenia _ Nigdy Więcej _ można znaleźć kronikę tych wydarzeń pod nazwą _ Brunatnej Księgi _ fizycznych i werbalnych aktów prześladowań ze strony nacjonalistów od 1996 roku.

Trasa marszu wiodła ulicami: Królewska, Grzybowska, Żelazna, Nowolipie, Smocza, Nowolipki, al. Jana Pawła II, Dzielna, Karmelicka, Stawki, Andersa i Dawidowskiego. Demonstranci robili kilka przystanków w historycznych miejscach m.in. przy skrzyżowaniu ulic: Chłodnej i Żelaznej, gdzie była kładka, łącząca duże i małe getto oraz przy Pawiaku.

Na czele pochodu niesiono transparenty m.in. z napisami: _ To my - lewackie k...., żydokomuna, homoterroryści; upajamy się waszą głupotą, zatrzymamy was naszym śmiechem _, _ Obudźmy miasto z koszmaru, odbierzmy faszystom ulice _, _ Odruch odnarodowy _. Na tablicach widać też było hasła domagające się delegalizacji ONR i Młodzieży Wszechpolskiej.

bEpWInGD

Trwająca ok. dwie i pół godziny demonstracja przebiegła bardzo spokojnie. Manifestujących ochraniała policja, w tym wyróżniający się specjalnymi kamizelkami policjanci z _ zespołu antykonfliktowego _.

Na końcu marszu odczytano relację świadków przejścia Janusz Korczak wraz z wychowankami z Domu Sierot na Umschlagplatz 5 sierpnia 1942 r., a także fragment _ Kwiatów Polskich _ Juliana Tuwima z okazji przypadającej 27 grudnia 60. rocznicy śmierci poety.

Czytaj więcej w Money.pl
Rozpoczęła się demonstracja antyfaszystów Przed bramą uniwersytetu zgromadziło się kilkaset osób.
Bułgarzy protestują przeciw emigrantom Kilka tysięcy osób demonstrowało żądając zamknięcia granic i wydalenia znajdujących się w kraju uchodźców.
Zamordował? Dają milion rubli za jego... Moskiewska policja ustaliła tożsamość emigranta podejrzewanego o zamordowanie 25-letniego mieszkańca dzielnicy Birulewo.
bEpWInGW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)