Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
marek biernacki
06.05.2013 12:08

Marek Biernacki nowym ministrem sprawiedliwości

Politycy Ruchu Palikota przekonują, że w rządzie pojawił się wielki konserwatysta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Kowalczyk/AGENCJA SE/East News)

*Bronisław Komorowski mianował nowego ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego. Zamienił on na stanowisku Jarosława Gowina, odwołanego przez Donalda Tuska 29 kwietnia. *

Jak przekonywał premier, powodem zmiany ministra były jego niefortunne wypowiedzi na temat handlowania zarodkami in vitro. – _ W Niemczech nie wolno przeprowadzać eksperymentów naukowych na embrionach, ale na embrionach niemieckich. Natomiast naukowcy niemieccy importują embriony z innych krajów, prawdopodobnie także z Polski i na nich przeprowadzają eksperymenty _ – mówił Gowin w TVN24.

Gdy wokół jego wypowiedzi rozpętała się dyskusja, minister przekonywał, że słowa zostały wycięte z kontekstu. Rozważania na temat odwołania ministra sprawiedliwości pojawiły się, gdy w marcu Jarosław Gowin zagłosował przeciwko klubowemu projektowi o związkach partnerskich.

Marusz Błaszczak z PiS-u nie miał wątpliwości, że _ Gowin został zdymisjonowany za swoje poglądy _, a jego usunięcie z rządu świadczy o chaosie w koalicji rządzącej i o konfliktach w samej PO.

- _ Decyzję o moim odwołaniu traktuję jako naturalną, zwłaszcza w sytuacji głębokich i stale pogłębiających się różnic między mną a Donaldem Tuskiem co do kierunku działań rządu i co do wartości, na których ma się opierać polska polityka _ - tłumaczył sam Gowin podczas pożegnalnej konferencji prasowej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Jednocześnie dodawał, że traktuje _ jako prawdziwy zaszczyt to, iż następcą jest właśnie Marek Biernacki - osoba, do której ma ogromny szacunek i jako do człowieka, i jako do polityka _.

Politycy Ruchu Palikota przekonują, że Jarosław Gowin został zastąpiony przez jeszcze większego konserwatystę. – _ Nominacja dla Biernackiego paradoksalnie jeszcze bardziej przesunie PO na prawo. Gowin i Biernacki obaj głosowali np. przeciwko dalszym pracom nad projektami ustaw w sprawie związków partnerskich _ – zauważa Wincenty Elsner z RP.

Marek Biernacki został wybrany po raz pierwszy do Sejmu w 1997 roku. W latach 1999 – 2001 sprawował funkcję ministra spraw wewnętrznych i administracji. Powołał Centralne Biuro Śledcze. Od 2002 roku był wicemarszałkiem województwa pomorskiego i radnym Sejmiku Województwa Pomorskiego. Ponownie wybierany był do Sejmu w 2005, w 2007 roku i w 2011 roku.

Czytaj więcej o tej sprawie w Money.pl
Tusk dokona dzisiaj zmian w rządzie _ Marek Biernacki jest jedną z czołowych postaci tej bardziej konserwatywnej części Platformy _.
Gowin znalazł dla siebie nowe miejsce _ - Kandydaturę Gowina przyjmujemy z zaciekawieniem _ - mówi rzecznik PSL Krzysztof Kosiński.
Gowin zostanie premierem? Według Millera Szef SLD nie sądzi, by odejście z rządu Jarosława Gowina przyczyniło się do exodusu kolejnych posłów z PO.
Tagi: marek biernacki, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz