Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawa pracownicze
01.09.2013 18:48

Manifestacje związków zawodowych bez prawicy?

PiS, w związku z udziałem SLD w manifestacji związków zawodowych 14 września, nie weźmie w niej udziału - powiedział rzecznik PiS Adam Hofman.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
Na zdj. Adam Hofman

PiS, w związku z udziałem SLD w manifestacji związków zawodowych 14 września, nie weźmie w niej udziału - powiedział rzecznik PiS Adam Hofman. _ - Nie będziemy śpiewać z Leszkiem Millerem - _ dodał. Z kolei szef SLD oświadczył, że Sojusz będzie zawsze tam, gdzie walczy się o prawa pracownicze.

_ - Robienie demonstracji w Polsce przeciwko władzy, w obronie ludzi pracy, z (szefem SLD) Leszkiem Millerem, (liderem RP) Januszem Palikotem, innymi politykami lewicy, jest bez sensu. Jak można śpiewać z Millerem? A po drugie - jak się szerzej na to spojrzy - SLD jest elementem układu rządzącego, prędzej, czy później Miller trafi do Donalda Tuska, dlatego nie chcemy chodzić z Millerem na manifestacje _ - powiedział dzisiaj Hofman.

Ponadto, według rzecznika PiS, manifestacja nie powinna odbywać się przed Sejmem, przeciwko wszystkim. _ - To nie jest tak, że wszyscy są źli. Złą jest większość rządowa, a większość rządowa, to kancelaria premiera, nie ma co mieszać ludziom w głowach _ - dodał.

Manifestacja 14 września zakończy czterodniowy protest organizowany przez Forum Związków Zawodowych, NSZZ _ Solidarność _ i OPZZ. Akcja rozpocznie się w środę 11 września, gdy poszczególne branże będą pikietowały sześć ministerstw, a następnie odbędzie się wspólna manifestacja przed Sejmem.

Przez cały czas akcji protestacyjnej przed Sejmem stać będzie miasteczko namiotowe, w którym zaplanowano m.in. panele dyskusyjne i debaty z udziałem organizacji zaangażowanych w protest.

O tym, że PiS nie zamierza uczestniczyć w manifestacji związków zawodowych mówił dzisiaj rano w Radiu Zet, były polityk PiS, obecnie europoseł Solidarnej Polski, Jacek Kurski. Według niego politycy PiS otrzymali sms, w którym poinformowano ich, że _ w związku z akcją protestacyjną planowaną przez związki zawodowe 14 września i zapowiedzią uczestnictwa w tych protestach polityków SLD, Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości nie wyraża zgody na uczestnictwo w tej manifestacji członków PiS oraz używanie przez kogokolwiek podczas jej trwania symboli i znaków PiS _.

Kurski stwierdził, że poznał treść sms-a dzięki posłom PiS sympatyzującym z SP. Ocenił, że udział polityków SLD, a de facto OPZZ w manifestacji, jest pretekstem dla PiS _ żeby nie wejść w demonstrację Solidarności _.

Pytany o sprawę inny uczestnik rozmowy w Radiu Zet poseł PiS Jacek Sasin powiedział, że on nie zamierzał pójść na manifestację, bo nie jest działaczem związkowym. _ - Solidarność, czy szerzej związki zawodowe, organizują demonstrację przeciwko rządom Donalda Tuska - my idee i hasła, które tej manifestacji towarzyszą absolutnie popieramy, natomiast nie podobają nam się pewne elementy tej manifestacji _ - powiedział Sasin.

Jako taki element wymienił to, że _ manifestacja za swój cel obiera parlament, a nie Kancelarię Prezesa Rady Ministrów _, bo - jak mówił - siedziba premiera _ to jednak jest to miejsce, gdzie te złe dla Polski, dla polskich pracowników i rodzin, decyzje zapadają, a nie parlament _.

Ponadto - w kontekście SLD - Sasin stwierdził, że PiS nie podoba się też _ zapraszanie na taką manifestację polityków, którzy de facto popierają rząd i głosują za złymi rozwiązaniami _. _ To jest jakaś dziwna hipokryzja _ - dodał.

Szef SLD Leszek Miller powiedział dzisiaj, że _ SLD zawsze będzie tam, gdzie walczy się o prawa pracownicze, gdzie związki zawodowe starają się uzyskać właściwy poziom ochrony dla milionów zatrudnionych Polaków _.

_ - Jak rozumiem PiS będzie tam, gdzie będzie się walczyć o interesy Radia Maryja, bo prezes Kaczyński zapowiedział udział w takim marszu. To jest ta istotna różnica - SLD jest tam, gdzie walczy się o prawa pracownicze, PiS - jest tam, gdzie o interesy Radia Maryja _ - powiedział szef SLD na konferencji prasowej pytany o udział w związkowej manifestacji.

W sms-ie, o którym mówił Kurski, miało być również napisane, że _ PiS (w rocznicę marszu w obronie TV Trwam) w dniu 28 września będzie organizatorem wspólnie z Radiem Maryja, mszy dziękczynnej oraz koncertu na Placu Trzech Krzyży w Warszawie _.

Miller zapowiedział, że we wtorek spotyka się z szefem OPZZ Janem Guzem, by _ ustalić strategię postępowania _ i wtedy określone zostanie, w których miejscach tego ogólnopolskiego 4-dniowego protestu _ SLD się pojawi i weźmie udział _.

Z kolei polityk PO Jacek Protasiewicz stwierdził, że cała sprawa _ odsłania prawdziwą naturę tej prawicy reprezentowanej przez PiS i ugrupowania, które od PiS odprysnęły . _ To co nam ewentualnie mogą przynieść rządy prawicy, to powrót do tego chaosu, walki, dzielenia. Do niedawna Piotr Duda ( _szef NSZZ Solidarność _) _ był najwierniejszym sojusznikiem, razem występowali we wrześniu z jednej mównicy, dzisiaj już jest człowiekiem, przy którym się nie staje, tylko z którym się rywalizuje _ - powiedział Protasiewicz w Radiu Zet.

Forum Związków Zawodowych, NSZZ _ Solidarność _ i OPZZ przygotowują czterodniowy protest przeciwko działaniom rządu. Rozpocznie się on w środę 11 września i potrwa do soboty 14 września pod hasłem _ STOP - dość lekceważenia społeczeństwa - Ogólnopolskie Dni Protestu _.

Związkowcy domagają się rzeczywistego, a nie pozorowanego dialogu społecznego, wycofania zmian w Kodeksie pracy, wydłużających okres rozliczeniowy czasu pracy, przyjęcia ustawy wymuszającej szybszy wzrost płacy minimalnej. Chcą odwołania ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza i pozbawienia go funkcji przewodniczącego Komisji Trójstronnej.

Chcą też, by rząd wycofał się z obowiązującego już podwyższenia do 67 lat wieku emerytalnego, większych wydatków na pomoc bezrobotnym, ograniczenia stosowania śmieciowych umów o pracę i podniesienia niezmienianych od dawna progów dochodowych upoważniających najuboższych do świadczeń rodzinnych i socjalnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Prof. Winiecki dla Money.pl: Polska to patologiczny wyjątek _ Marsze jesienne _ PiS, ruch _ Okupuj Wszystko _, związki zawodowe. Do głosu dochodzą zadymiarze.
To będzie największy protest od 1989 roku Przez Warszawę na Rondo de Gaulle'a przejdą trzy manifestacje.
Ziobro: Chcemy władzy, aby zmienić Polskę Do zmiany konstytucji wezwał lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro podczas konwencji partii w Krakowie.
Tagi: prawa pracownicze, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz