Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Manifestacje nacjonalistów w Moskwie i innych miastach

0
Podziel się:

Tysiące sympatyków nacjonalistycznego ruchu Russkije i innych skrajnie prawicowych formacji wzięło udział w Rosyjskim Marszu w Moskwie.

Manifestacje nacjonalistów w Moskwie i innych miastach
(PAP/Jakub Kamiński)
bECgxEJN

Około 6 tys. sympatyków nacjonalistycznego ruchu Russkije i innych skrajnie prawicowych formacji wzięło udział w Rosyjskim Marszu, zorganizowanym w Moskwie z okazji obchodzonego w Rosji 4 listopada święta państwowego - Dnia Jedności Narodowej.

Manifestacja odbyła się za zgodą władz stolicy. Nacjonaliści demonstrowali na Bulwarze Krymskim koło Parku Kultury i Wypoczynku im. Maksyma Gorkiego.

Według policji marsz miał spokojny przebieg. Zatrzymano jedynie 25 osób, które przyszły na akcję w czarnych płaszczach ze swastykami na rękawach.

bECgxEJP

Uczestnicy skandowali m.in. _ Chwała Rosji! _, _ Rosja dla Rosjan! _, _ Ruś należy do nas! _, _ Rosji - rosyjski porządek! _, _ Chwała Andersowi Breivikowi! _, _ Romney, naprzód! _ i _ Putin - zdrajcą! _. Palili race dymne i rzucali petardy. Wielu miało zasłonięte twarze.

W przyjętej na zakończenie marszu rezolucji zażądali m.in. wprowadzenia wiz dla obywateli państw Azji Środkowej i Południowego Kaukazu oraz uchylenia przepisów zaostrzających kary za ekstremizm.

Podobne pochody odbyły się również w innych miastach Rosji, w tym w Irkucku, Krasnojarsku, Niżnim Nowogrodzie, Wołgogradzie i Jekaterynburgu. W tym ostatnim policja zatrzymała ponad 90 osób, głównie nieletnich.

Dzień Jedności Narodowej został ustanowiony w grudniu 2004 roku z inicjatywy prezydenta Władimira Putina. Upamiętnia rocznicę wyzwolenia Moskwy spod polskich rządów w 1612 roku i zakończenia okresu zamętu (smuty), w jakim na przełomie XVI i XVII stulecia pogrążyła się Rosja. Zastąpił święto 7 listopada, które upamiętniało rocznicę przewrotu bolszewików z 1917 roku.

bECgxEJV

W poprzednich latach, z przyzwolenia władz, obchody Dnia Jedności Narodowej przekształciły się w wielką manifestację rosyjskiego nacjonalizmu. Dlatego przez niektórych opozycjonistów Dzień Jedności Narodowej nazywany jest _ świętem ksenofobii _.

Czytaj więcej w Money.pl
"Nienawidzę was i tego, co robicie z ludźmi" Rosyjski dziennikarz magazynu Rolling Stone zaniósł złożył oświadczenie, w którym przyznał się, że jest _ jedynym organizatorem rozruchów _
Rosja porwała opozycjonistę. Miał dostać azyl Służby specjalne Rosji uprowadziły go z Kijowa prywatnym samolotem do Moskwy.
bECgxEKq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)