Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Manifestacja w Izraelu: "Tak" dla wolności, "nie" dla więzienia

0
Podziel się:

Prostestują przeciwko odmowie przyznania im przez władze statusu uchodźców i przeciwko zamiarowi umieszczenia setek z nich w ośrodkach.

Manifestacja w Izraelu: "Tak" dla wolności, "nie" dla więzienia
(PAP/EPA)

Ponad 30 tysięcy nielegalnych imigrantów z Afryki manifestowało w Tel Awiwie, domagając się od izraelskich władz prawa do pracy, lepszych warunków życia i lepszego traktowania - poinformowała agencja AFP, powołując się na policję.

Według Associated Press, która również powołuje się na źródła policyjne, w Tel Awiwie protestowało 10 tys. ludzi. Imigranci z Afryki, którzy ubiegają się w Izraelu o azyl, zebrali się na placu Icchaka Rabina w centrum miasta. Protestowali przeciwko odmowie przyznania im przez władze statusu uchodźców i przeciwko zamiarowi umieszczenia setek z nich w ośrodkach, gdzie będą mieli ograniczoną swobodę poruszania się.

_ - Wszyscy jesteśmy uchodźcami! 'Tak' dla wolności, 'nie' dla więzienia _ - skandowali w języku angielskim, wymachując etiopskimi i erytrejskimi flagami. Imigranci ogłosili jednocześnie trzydniowy strajk w miejscach swego aktualnego zatrudnienia, w tym zwłaszcza w gastronomii i hotelarstwie.

W ostatnich latach dziesiątki tysięcy Afrykańczyków, głównie z Sudanu i Erytrei, przybyło do Izraela, uciekając przed represjami i w poszukiwaniu lepszego życia i pracy.

_ - Uciekliśmy przed prześladowaniami, dyktaturami, wojnami domowymi i ludobójstwem. Izraelski rząd musi zająć się naszymi prośbami o azyl i traktować nas jak istoty ludzkie _ - powiedział AFP Daoud z Erytrei, który przed czterema laty nielegalnie przedostał się do Izraela.

_ Zamiast traktować nas jak uchodźców, rząd izraelski traktuje nas jak przestępców _ - dodał. Napływ imigrantów jest powodem wielu napięć z lokalną ludnością, która oskarża imigrantów o wzrost przestępczości.

Na początku grudnia po burzliwej debacie izraelski parlament przyjął nową ustawę o imigrantach, krytykowaną przez obrońców praw człowieka. Nowe prawo pozwala na przetrzymywanie bez ograniczeń czasowych osób starających się o azyl w tzw. ośrodku półotwartym. Rząd zapewnia przebywającym tam opiekę medyczną, jedzenie i dach nad głową. Przetrzymywani muszą stawiać się na miejscu trzy razy dziennie podczas sprawdzania listy obecności oraz nocować w ośrodku.

Szacuje się, że w roku 2012 do Izraela przedostało się nielegalnie ok. 60 tys. imigrantów z Afryki. Władze doprowadziły do wydalenia lub deportowania 3920 z nich.

Czytaj więcej w Money.pl
Izrael znów odrzuca propozycje USA _ - Amerykanie w ogóle nie rozumieją Bliskiego Wschodu _ - powiedział minister ds. strategicznych i służb specjalnych Juwal Szteinic.
Zemsta za zamach? Ostra odpowiedź MSZ Izraela Były ambasador Izraela w Argentynie oświadczył, że Izrael zlikwidował większość zamachowców z 1994 r. Władze zaprzeczają.
Szokujące wyznanie ambasadora Izraela - _ Wielu odpowiedzialnych za zamach z 1994 roku na ośrodek żydowski AMIA w Buenos Aires zostało potem zabitych. Wiemy, kim są winni, to nasza robota _- oświadczył Argentynie Icchak Awiran.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)