Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Manewry wojsk Filipin i USA na Morzu Południowochińskim

0
Podziel się:

Coroczne manewry potrwają 11 dni i będzie w nich uczestniczyć około 5 tys. amerykańskich i filipińskich żołnierzy.

Manewry wojsk Filipin i USA na Morzu Południowochińskim
(Elsie esq/CC/Flickr)

Tysiące filipińskich i amerykańskich żołnierzy rozpoczęły dziś manewry w pobliżu obszarów Morza Południowochińskiego, do których roszczenia zgłaszają Chiny. Ćwiczenia mają sprawdzić zdolność sojuszników do szybkiego reagowania na zagrożenia.

Coroczne manewry potrwają 11 dni i będzie w nich uczestniczyć około 5 tys. amerykańskich i filipińskich żołnierzy. Ćwiczenia odbywają się na wyspie Palawan, leżącej niedaleko archipelagu Spratly, do którego zgłaszają pretensje Chiny.

Manewry prowadzone są także w filipińskiej prowincji Zambales na największej wyspie kraju Luzon, która znajduje się w odległości około 160 km od rafy Scarborough, nad którą w 2012 roku Manila utraciła kontrolę na rzecz Pekinu.

Poza siłami lądowymi w manewrach biorą też udział dwa okręty desantowe marynarki wojennej USA - Peleliu i Germantown.

_ Szkolenie da siłom morskim Filipin i USA wiele okazji do doskonalenia umiejętności, wymiany doświadczeń i wzmacniania zwartości _ - napisała w oświadczeniu ambasada USA na Filipinach.

Chiny zgłaszają roszczenia do prawie całego Morza Południowochińskiego, co sprawia, że są skonfliktowane z Wietnamem, Filipinami i innymi krajami regionu. Rosnąca potęga gospodarcza i wojskowa Chin niepokoi nie tylko lokalne państwa, ale także Stany Zjednoczone.

Filipińskie siły zbrojne zaobserwowały w obecnym roku ponad 120 chińskich okrętów wojennych i łodzi rybackich na spornym akwenie.

Wspólne manewry amerykańsko-filipińskie odbywają się od 1951 roku, kiedy oba kraje podpisały traktat o wzajemnej obronie.

Morze Południowochińskie jest ważnym szlakiem handlowym, przez który rocznie przepływają warte 5 bilionów dolarów towary. Są tam też zasobne łowiska i podmorskie złoża ropy i gazu.

Czytaj więcej w Money.pl
USA opuszczają Filipiny. Jest już bezpiecznie? Rozformowanie sił jest związane z wypełnieniem ich misji.
Amerykanie bombardują Syrię. Zaatakowali... Kompleks gazowy znajduje się w prowincji Dajr az-Zaur, w pobliżu granicy z Irakiem.
Afgańczycy próbowali przekroczyć granicę USA Trzech wojskowych - major i dwóch kapitanów - brało udział w szkoleniu w bazie Cape Cod w stanie Massachusetts. Przepadli bez śladu w sobotę.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)