Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Małżeństwa homoseksualne. Rusza debata we francuskim senacie

0
Podziel się

Przeciwnicy rządowego projektu małżeństwa dla wszystkich, będący w mobilizacji od wielu miesięcy, znów mają wyjść na ulice.

Małżeństwa homoseksualne. Rusza debata we francuskim senacie
(Brazil2/iStockphoto)
bEgWXRkl

Projekt rządowej ustawy, legalizującej małżeństwa osób tej samej płci i umożliwiającej adopcję przez nie dzieci, już przyjęty przez francuskie Zgromadzenie Narodowe, trafił do Senatu. Tego dnia na ulice mają wyjść przeciwnicy ustawy.

Debata, która ma rozpocząć się o godz. 16, potrwa zapewne do 12 lub 13 kwietnia. W przeciwieństwie do niższej izby parlamentu, gdzie tekst został przyjęty zdecydowaną większością, w Senacie o wyniku głosowania może rozstrzygnąć garstka głosów.

Przeciwnicy rządowego projektu _ małżeństwa dla wszystkich _, będący w mobilizacji od wielu miesięcy, znów mają wyjść na ulice.

bEgWXRkn

Planowane są dwie odrębne manifestacje w pobliżu Pałacu Luksemburskiego, czyli siedziby Senatu - najpierw zgromadzenie około godz. 18, a godzinę później na apel Instytutu Civitas, tradycjonalistycznego stowarzyszenie katolików, czuwanie modlitewne.

Kolektyw _ Manifestacja dla wszystkich _ (franc. la manif pour tous) - organizator dwóch protestów 13 stycznia i 24 marca - zaapelował do zwolenników, by dziś stawili się z flagami, gwizdkami, tam-tamami, a także garnkami i puszkami z konserwami.

Z kolei Instytut Civitas wezwał do udziału w narodowej manifestacji w sobotę i zaapelował do zwolenników, by modlitwą wywierali presję na senatorów.

Prawicowi parlamentarzyści złożyli w Senacie 280 poprawek i trzy wnioski proceduralne; bronią się jednak przed zarzutami o dążenie do obstrukcji.

bEgWXRkt

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/213/m203477.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/usa;clint;eastwood;popiera;malzenstwa;homoseksualne,181,0,1260725.html) *Eastwood poparł małżeństwa gejów * Sąd Najwyższy ma 26 marca rozpatrzeć sprawę zakazu małżeństw osób tej samej płci w Kalifornii. W Zgromadzeniu Narodowym projekt został przyjęty 12 lutego znaczną większością głosów po ponad 15 dniach debaty i zanalizowaniu 5 tys. poprawek. W Senacie lewica dysponuje jedynie większością sześciu głosów i agencja AFP przewiduje, że poszczególni senatorowie mogą głosować wbrew linii partii. Również w centrum i na prawicy wielu senatorów deklarowało zamiar zagłosowania za tekstem lub wstrzymania się od głosu.

Według opublikowanego sondażu Francuzi w większości (53 proc.) popierają małżeństwa homoseksualne, przy czym 56 proc. sprzeciwia się adopcji dzieci przez pary tej samej płci.

Czytaj więcej w Money.pl
Równe prawa dla gejów. "Krok naprzód" Brytyjska Izba Gmin przyjęła dzisiaj w pierwszym czytaniu projekt ustawy o zrównaniu w prawach małżeństw hetero- i homoseksualnych.
Starcia w Paryżu. Nie chcą takich małżeństw w manifestacji przeciwko małżeństwom osób tej samej płci manifestowało niemal półtora miliona osób.
58 proc. społeczeństwa popiera gejów Jeszcze w 2010 roku przeciwnicy małżeństw gejów mieli przewagę nad zwolennikami.
bEgWXRkO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)