Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Małżeństwa homoseksualne powodem protestów w Chorwacji

0
Podziel się

W przeddzień niedzielnego referendum w sprawie wprowadzenia do konstytucji poprawki, która będzie oznaczała zakaz małżeństw homoseksualnych, ponad tysiąc osób manifestowało w Zagrzebiu.

Małżeństwa homoseksualne powodem protestów w Chorwacji
(Brazil2/iStockphoto)
bEifpPxN

W przeddzień niedzielnego referendum w sprawie wprowadzenia do konstytucji poprawki, która będzie oznaczała zakaz małżeństw homoseksualnych, ponad tysiąc osób manifestowało w Zagrzebiu na rzecz prawa do zawierania takich małżeństw.

Manifestanci zgromadzili się w centrum stolicy Chorwacji skąd ruszyli w stronę parlamentu z okrzykami _ Konstytucja to nie zabawka! _.

_ - Czy jesteś za wprowadzeniem do konstytucji definicji małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety? _ - brzmi pytanie, na które Chorwaci mają odpowiedzieć w referendum zwołanym przez stowarzyszenie pod nazwą _ W imię rodziny _.

bEifpPxP

Pod żądaniem przeprowadzenia tej konsultacji zebrano 740 000 podpisów. Stanowi to 20 proc. chorwackiego elektoratu.

W 2003 roku Chorwacja przyznała parom tej samej płci identyczne prawa jak parom heterseksualnym żyjącym w wolnych związkach, co oznaczało m.in. uznanie wspólnoty majątkowej takich związków.

Kościół katolicki w tym liczącym 4,2 miliona kraju, przyjętym nie dawno do Unii Europejskiej, wyraził pełne poparcie dla inicjatorów referendum, przeciwko któremu wypowiedzieli się zarówno premier Chorwacji, socjaldemokrata Zoran Milanović, jak i prezydent Ivo Josipović oraz centrolewicowe partie rządzącej koalicji.

Milanović określił inicjatywę stowarzyszenia _ W imię rodziny _ jako _ homofobiczną _, _ antychrześcijańską _ i podyktowaną _ złą wolą _.

bEifpPxV

Główna partia opozycyjna Chorwacka Wspólnota Demokratyczna i inne ugrupowania konserwatywne oraz Kościół katolicki, podobnie jak większość innych grup wyznaniowych, wezwali do głosowania _ tak _ w referendum.

Rząd wystąpił w ub. miesiącu z propozycją wprowadzenia zmian legislacyjnych, które w przyszłości pozwoliłyby uniknąć referendów w sprawach dotyczących praw mniejszości i które wprowadzałyby minimalny próg uczestnictwa w referendach zmierzających do zmiany ustawy zasadniczej.

Niedzielne referendum będzie ważne niezależnie od tego, jaki procent chorwackich wyborców weźmie w nim udział.

Parlament musiał ogłosić referendum, gdy ugrupowanie _ W imieniu Rodziny _ zebrało ponad 740 000 podpisów zwolenników jego przeprowadzenia.

bEifpPxW

Według ogłoszonych w piątek wieczorem wyników sondażu przeprowadzonego przez chorwacką telewizję publiczną HTV w referendum weźmie udział 72 proc. uprawnionych do głosowania. 59 proc. opowie się za wprowadzeniem poprawki do konstytucji niepozwalającej na uznawanie związków osób jednej płci, a 31 proc. będzie przeciwko zmianom w konstytucji.

Czytaj więcej w Money.pl
Małżeństwa gejów? Królowa podpisała ustawę Jak się oczekuje, pierwsze śluby par lesbijskich i gejów odbędą się latem przyszłego roku.
Tam chcą małżeństw tej samej płci Otoczeni przez policję demonstranci przeszli z parku w centrum miasta pod siedzibę rządu, niosąc plakaty z napisami: _ Różne rodziny - te same prawa, Miłość to miłość! Małżeństwo dla wszystkich. _
Tu szkoły promują homoseksualizm Materiały do nauki tego przedmiotu naruszają podstawowe prawo rodziców do wychowania dzieci.
bEifpPyq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)