Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo
13.12.2012 06:06

Małżeństwa homoseksualne będą w tym kraju dozwolone

W Ameryce Łacińskiej małżeństwa homoseksualne dozwolone są od 2009 roku w Meksyku i od 2010 roku w Argentynie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Brazil2/iStockphoto)

Niższa izba urugwajskiego parlamentu przyjęła znaczną większością głosów projekt ustawy legalizującej małżeństwa homoseksualne. Projekt ma na celu _ przemianę rodziny jako instytucji _ - powiedział autor projektu ustawy, deputowany Julio Bango.

Za projektem, który powinien jeszcze zostać zaaprobowany przez Senat, głosowało 81 spośród 87 obecnych deputowanych (Izba Reprezentantów liczy 99 członków). Przegłosowanie ustawy zostało przyjęte owacyjnymi brawami przez blisko 200 aktywistów walczących o prawa gejów, którzy byli obecni w parlamencie.

Projekt ustawy został zgłoszony przez Szeroki Front (Frente Amplio) - lewicową koalicję, na której czele stoi prezydent Urugwaju Jose Mujica.

Według Bango nie jest to tylko _ projekt prawa dotyczącego małżeństw homoseksualistów _, lecz szerzej zakrojona reforma, która ma sprawić, że instytucja małżeństwa będzie dostępna dla wszystkich osób, które chcą się pobrać, niezależnie od płci.

Tekst projektu ustawy głosi, że jej celem jest zreformowanie kodeksu cywilnego, tak aby _ heteroseksualiści, homoseksualiści, lesbijki i transseksualiści mieli prawo do (zawarcia) monogamicznego małżeństwa _.

W Urugwaju w ciągu ostatnich sześciu lat zalegalizowano już związki cywilne homoseksualistów, adopcję dzieci przez pary lesbijskie i gejowskie, zmianę płci (po 18. roku życia) oraz prawo homoseksualistów do służby wojskowej.

W Ameryce Łacińskiej małżeństwa homoseksualne dozwolone są od 2009 roku w Meksyku i od 2010 roku w Argentynie.

Czytaj więcej w Money.pl
Śluby gejów w kościołach? Londyn na "tak" Ustawa pozwali różnym Kościołom, za wyjątkiem Kościoła anglikańskiego, na udzielanie ślubów parom homoseksualnym.
Większość popiera legalizacją marihuany Za legalizacją posiadania i konsumpcji marihuany opowiedziało się 51 procent respondentów w sondażu, a 44 procent było jej przeciwnych.
Amerykanki rodzą mniej dzieci. Kryzys Stopa urodzeń w USA spadła do rekordowo niskiego poziomu i to także wśród kobiet-imigrantek.
Tagi: prawo, małżeństwa homoseksualne, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz