Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Małżeństwa homoseksualne będą tutaj legalne

Jako pierwszy kraj w regionie Nowa Zelandia przyjęła dzisiaj ustawę dopuszczającą zawieranie małżeństw przez osoby tej samej płci.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Brazil2/iStockphoto)

Jako pierwszy kraj w regionie Nowa Zelandia przyjęła dzisiaj ustawę dopuszczającą zawieranie małżeństw przez osoby tej samej płci. Decyzję wiwatami przyjęły tłumy zebrane pod budynkiem parlamentu i jej zwolennicy w różnych miejscach stolicy, Wellington.

Za nowelizacją ustawy o małżeństwie z 1955 roku zagłosowało 77 członków Izby Reprezentantów przy 44 głosach sprzeciwu. Podczas głosowania deputowanych nie obowiązywała dyscyplina partyjna.

Przyjęcie znowelizowanej ustawy spotkało się z owacyjnym przyjęciem działaczy środowisk homoseksualnych, którzy zebrali się pod budynkiem parlamentu w Wellington. Świętowano także w wielu pubach i klubach w różnych częściach stolicy.

Za zmianą prawa opowiadał się zarówno konserwatywny premier John Key, jak i lider opozycji. Szef Partii Konserwatywnej Colin Craig zaznaczył jednak, że _ politycy podjęli dziś decyzję, której wielu mieszkańców naszego kraju by nie podjęło _.

Przeciw nowelizacji ustawy otwarcie wypowiadały się chrześcijańskie grupy lobbystyczne. Jedna z nich, Protect Marriage, zorganizowała kampanię internetową, w której ostrzegała przed podkopywaniem tradycyjnej koncepcji małżeństwa. Ostatnie sondaże opinii publicznej wskazują, że reforma cieszy się poparciem ok. 70 proc. mieszkańców Nowej Zelandii.

Czytaj więcej w Money.pl
Obama zbiera pochwały z powodu gejów Przeważają wyrazy uznania za decyzję określaną jako historyczna, ale komentatorzy widzą w niej też polityczną kalkulację przed wyborami.
70 osób w areszcie. Protestowali przeciwko... Projekt legalizacji małżeństw gejów jest jedną z najważniejszych reform społecznych we Francji od czasu zniesienia kary śmierci w 1981 roku.
Posłanka PiS ukarana za słowa o gejach Komisja etyki poselskiej ukarała Krystynę Pawłowicz naganą za jej wypowiedzi na temat Anny Grodzkiej i podczas debaty nad projektami ustaw o związkach partnerskich.
Tagi: małżeństwa homoseksualne, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz